Medaliści MŚ w sprincie tandemów. Fot.: Alex Whitehead/SWpix.

Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński z brązem w sprincie! Polska z trzema medalami mistrzostw świata

Z trzema medalami, po jednym z każdego koloru, wracają do kraju polscy kolarze, którzy na welodromie w kanadyjskim Milton rywalizowali o medale torowych mistrzostw świata. W ostatnim dniu imprezy po brąz w sprincie tandemów pojechali Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński.

Sprinty tandemów na dystansie 200 metrów zwieńczyły rywalizację o medale globalnego czempionatu. W kwalifikacjach tej konkurencji zaprezentowały się cztery biało-czerwone duety. Plan awansu do ćwierćfinałów zrealizowany został w 50%. Sztuka ta nie powiodła się Justynie Kiryle mogącej liczyć na wsparcie pilotki Aleksandry Tecław. Wynik 12,259 s w stawce dwunastu par uplasował je na pechowej dziewiątej lokacie. Aby pozostać w grze o podział medali, należało pojechać 0,148 s szybciej. Jedenaste miejsce w stawce 18 tandemów zajęli z kolei Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Mistrzowie świata w wyścigu na dochodzenie przekroczyli metę z czasem 10,711 s, tracąc do ósemki 0,224 s.

Znakomicie zaprezentowali się wymieniani w gronie faworytów do podium Adam Brzozowski z pilotem Kamilem Kuczyńskim, którzy do Kanady przylecieli bronić wywalczonego przed rokiem brązu. Trzecia pozycja w kwalifikacjach (10,230 s) stanowiła jedynie przedsmak czekających nas wielkich emocji z ich udziałem. W pojedynku o medalową strefę dwukrotnie rozprawili się z Irlandczykami Martinem Gordonem oraz Eamonnem Byrnem. W półfinale po dwóch rundach ulegli późniejszym mistrzom globu Jamesowi Ballowi i Lewisowi Stewartowi z Wielkiej Brytanii, którzy w wielkim finale z kolei pokonali swoich rodaków, Neila Fachie i Mattew Rotherhama. Biało-czerwoni natomiast w wyścigu o brąz pozbawili złudzeń grecki tandem startujący w ustawieniu Chistos Sandalakis/Sotirios Bretas. Pierwsza runda zakończyła się ich nieznaczną wygraną (+0,057 s), zaś w drugiej już wyraźnie odjechali swoim przeciwnikom (+5,233 s). Polska para powtórzyła tym samym sukces z czempionatu w Apeldoorn.

Do najlepszej ósemki z szóstego miejsca zdołały również przebić się Angelika Biedrzycka z pilotką Edytą Jasińską, które w kwalifikacjach wykręciły 11,697 s. Tym oto sposobem w ćwierćfinale przyszło im zmierzyć się z czwartym duetem ubiegłorocznego czempionatu, Griet Hoet i Anneleen Monsieur. Belgijki szybko pozbawiły złudzeń Polki, którym po przegraniu obu wyścigów pozostała na osłodę walka o lokaty 5-6. Ostatecznie nasze reprezentantki były szóste, ponieważ popełniły błąd skutkujący utratą wyższej pozycji na rzecz Eleni Kalatzi i Argyro Milaki z Grecji. W wielkim finale brytyjskie kolarki Sophie Tornhill i Helen Scott nie dały szans ćwierćfinałowym pogromczyniom biało-czerwonych. Po brąz sięgnęły Amerykanki jadące w składzie Stephanie Zundel/Marcia Ribeiro Goncalves Fanhani.

Polscy kolarze opuszczają tym samym Kraj Klonowego LIścia z dorobkiem trzech medali. Tęczowa koszulka mistrzostw świata pozostała w posiadaniu Marcina Polaka i Michała Ładosza, którzy obronili złoto w wyścigu na dochodzenie. Na drugi stopień podium w sprincie drużyn mieszanych wskoczył kwartet w składzie Angelika Biedrzycka, Edyta Jasińska, Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL