Ceremonia otwarcia: Gwiazda poniesie kanadyjską flagę!

Już o godzinie 12:00 rozpocznie się ceremonia otwarcia XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. Kanadyjską flagę poniesie gwiazda zimowych igrzysk – Brian McKeever, który wystartuje w biathlonie i biegach narciarskich w kategorii zawodników niewidomych i niedowidzących.

38-latek w swoim dorobku ma aż dziesięć złotych medali igrzysk paraolimpijskich, dwa srebra oraz brąz. To ten ostatni krążek jest jedynym wywalczonym w biathlonie, najważniejsze medale w karierze zdobywał w biegach. U Kanadyjczyka w wieku 19 lat została zdiagnozowana choroba Stargardta. 

W wieku 23-lat był odkryciem Igrzysk w Salt Lake City, wywalczył wówczas dwa srebra i brąz. Cztery lata później w Turynie powtórzył ten wyczyn w biegach dodając dodatkowo brąz w biathlonie. Niezwykle udane były dla niego zmagania przed własną publicznością w Vancouver, gdzie siegnął po trzy złote krążki. Mało brakowało, a wystartowałby chwilę wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich, powołany do składu McKeever miał wystartować w biegu na 50 kilometrów, ale ostatecznie wystartowało czterech zawodników, tym samym rozczarowany musiał się pogodzić z taką decyzją. „Potrójną” koronę zdobył również w Soczi w 2014 roku.

Idolką zawodnika jest Marla Runyan, amerykańska biegaczka również zmaga się z chorobą Stargardta, która mając medale na Igrzyskach Paraolimpijskich, wystartowała w Sydney na Igrzyskach Olimpijskich. Runyan ukończyła bieg na 1500 metrów, będąc tym samym pierwszą niewidomą biegaczką biorącą udział w tych zawodach.

Kanadyjczyk zasłynął również świetnym występem w  Soczi, gdzie w sprincie na 1 kilometr, sięgnął pomimo upadku po złoty medal igrzysk paraolimpijskich!

McKeever, jeśli zdobędzie złoto w Pjongczangu, awansuje na pierwsze miejsce w tabeli medalowej w biegach narciarskich wśród mężczyzn.

Klasyfikacja medalowa najlepszych w historii zimowych igrzysk paraolimpijskich biegaczy narciarskich wśród mężczyzn. Opracowanie własne

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL