Ciężarowcy na ostatniej prostej przed Tokio

Ostatni przed igrzyskami Puchar Świata w podnoszeniu ciężarów, którego organizacji w dniach 19-24 czerwca podjął się Dubaj, cieszył się iście gwiazdorską obsadą. Na starcie nie zabrakło wielkich mistrzów, medalistów paraolimpijskich oraz mistrzostw świata, a także pretendentów do pokrzyżowania ich sportowych planów w Tokio.

Do rywalizacji zgłosiło się blisko 250 zawodników z 54 krajów, którym głównie przyświecał cel, aby poprawić swoje notowania w paraolimpijskim rankingu, na podstawie którego ustalona zostanie większość składu na najważniejszą tegoroczną imprezę sportową. W stolicy Japonii o medale w 20 wydarzeniach (po 10 z udziałem mężczyzn oraz kobiet) zawalczy łącznie 180 ciężarowców. Pewną kwalifikację gwarantuje miejsce w czołowej ósemce rankingu, pozostali natomiast będą musieli liczyć na przychylność specjalnej komisji, która rozdzieli resztę przepustek.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich biało-czerwoni nie zdołali wskoczyć na podium. Najwyżej z naszych reprezentantów, bo na piątym miejscu, w rywalizacji do 65 kg uplasował się Marek Trykacz. Mistrz Europy z 2018 roku ukończył zawody ze 165 kg, tracąc do wywalczonego przez Brytyjczyka Marka Swana brązu 14 kg. Zwyciężył z wynikiem 191 kg Hocine Bettir z Algierii, który wyprzedził o jeden kilogram pochodzącego z Chile Jorge Carinao. Wszystkie trzy serie spalił Grzegorz Lanzer, który podobnie jak startująca w limicie wagowym do 67 kg Paulina Przywecka-Puziak nie został sklasyfikowany.

Szóstą lokatę w kategorii do 80 kg zajął Tomasz Kociubiński, wyciskając z powodzeniem dopiero w trzeciej serii ważącą 183 kg sztangę. Wysoką formę na dwa miesiące przed rozpoczęciem igrzysk paraolimpijskich prezentuje Egipcjanin Mohamed Elelfat, który zakończył konkurs z rezultatem 217 kg. Drugi w zawodach Włoch Donato Telesca osiągnął 198 kg, zaś dwa kilogramy mniej uzyskał Francisco Palomeque Palacios, uzupełniając w ten sposób trójkę medalistów.

Oczko niżej, na siódmej pozycji, w limicie do 59 kg znalazł się Mariusz Tomczyk. Sztangista Startu Wrocław poprawnie wykonaną miał pierwszą próbę, w której zaliczył 160 kg. Zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł Chińczyk Yongkai Qi, który zwieńczył swój występ z identycznym rezultatem (186 kg) jak Nigeryjczyk Thomas Kure, którego pokonał niższą masą ciała. Trzeci ze słabszym o pięć kilogramów wynikiem był reprezentujący Chile Juan Carlos Garrido.

Dziewiąty wynik z wyciśniętymi 133 kg uzyskał Sławomir Szymański. Triumfatorem zmagań w kategorii do 49 kg został Omar Qarada, który zdołał dźwignąć 175 kg. Srebrny kruszec ze 168 kg na koncie powędrował do Rosjanina Władimira Bałynieca, zaś z brązu przyszło cieszyć się Węgrowi Nandorowi Tunkelowi, który podobnie jak sklasyfikowany tuż za podium Azer Parvin Mammadov z powodzeniem uporał się z ciężarem 157 kg.

Dziesiątkę najlepszych rezultatów w rywalizacji do 88 kg uzupełnił Wawrzyniec Latus, który podobnie jak plasujący się oczko wyżej Parviz Odinaev zaliczył 200 kg. Pierwsze miejsce z 237 kg wywalczył Jordańczyk Abdelkareem Khattab, wyprzedzając o kilogram Chińczyka Jixiong Ye, a o trzy jego rodaka Xiaofei Gu.

————

Screen: IPC

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL