Polskę chcą reprezentować zawodnicy Swingy StonesCurling. Drużyna powstała w 2013 roku. ,,Do tej pory wystartowaliśmy już raz w Mistrzostwach Świata w 2015 r. w Finlandii. W tym roku zajęliśmy I miejsce w turnieju o Puchar PFKC w curlingu na wózkach (pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Polski) i wywalczyliśmy sobie tym samym prawo reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata”. W Finlandii polskich barw broniliby:

– Joanna Kozakiewicz („Swingy Stones” POS Łódź)
– Mariusz Włodarski („Swingy Stones” POS Łódź)
– Antoni Pardo („Swingy Stones” POS Łódź)
– Michał Daszkowski („Swingy Stones” POS Łódź)
– Łukasz Waszek („FARling” Łódź)

Trenerami są Agnieszka Schröder i Jeremi Telak. W fazie grupowej Polacy znają już swoich rywali, a są to drużyny Turcji, Finlandii, Włoch, Japonii, Szwecji oraz Kanady.

Historia się powtarza

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy polscy curlerzy proszą o wsparcie. Reprezentująca na ostatnich MŚ Polskę drużyna ISRS „Culani” zmagała się z identycznym problemem. Warto dodać, że reprezentacja Polski przygotowywała się do tamtych mistrzostw (jak i wszystkich poprzednich przez 8 lat) bez żadnego wsparcia (ani organizacyjnego, ani finansowego, ani jakiegokolwiek) ze strony Polskiego Związku Curlingu. – Nasze wszystkie działania dofinansuje m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki (także ten turniej), ale nie na wniosek PZC (co jest kuriozalne) lecz ISRS „Culani”. Dzięki temu  we własnym zakresie organizujemy i realizujemy wszystkie etapy szkolenia oraz same wyjazdy na turnieje wszelkiej rangi, krajowe i międzynarodowe. Przez tę sytuację otrzymujemy jednak znacznie mniejsze środki niż prawdopodobnie otrzymałby na curling na wózkach związek – który jednak nie widzi takiej potrzeby… Bo po co Związkowi Curlingu – curling… do tego na wózkach…? – powiedziała dla naszego serwisu  Agnieszka Kachel podczas trwających wówczas mistrzostw świata.

W 2018 roku do Finlandii udali się Maciej Karaś (skip), Jarosław Gosz (wiceskip), Piotr Stasiuk (second), Agnieszka Kachel (lead), Antoni Pardo (alternate) wraz z trenerem Krzysztofem Balcerzakiem oraz Martą Pluta (wsparcie trenera). Biało-czerwoni w grupowej fazie rozgrywek odnieśli jedno zwycięstwo i ponieśli pięć porażek i nie awansowali do fazy play-off.

Ministerstwo Sportu mówi dość

Sytuacja w Polskim Związku Curlingowym jest niezwykle poważna. Polska nie weźmie udziału w eliminacjach do mistrzostw świata w rywalizacji mikstów, bo Polski Związek Curlingu jej tam nie zgłosił. Do KRS zgłosiło się za to Ministerstwo Sportu z wnioskiem o likwidację PZC (w dniu 11 października). Dodatkowo w dniu 23 października 2019r. dyrektor sportowy PZC Andrzej Janowski oddał się do dyspozycji Zarządu, dwóch członków zarządu zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie związku złożyło rezygnację.

Zawodnicy kochający „Szachy na lodzie” mają szansę zmierzyć się z najlepszymi, jednak wszystko w rękach kibiców. Oficjalny link do zbiórki dostępny jest TUTAJ!

————

Fot. profil zbiórki Swingy Stones.