Stypendia rozdane! Znamy nazwiska beneficjentów Funduszu Natalii Partyki

Fundusz Natalii Partyki działający w porozumieniu z siecią sklepów Biedronka przedstawił nazwiska dziesięciu sportowców objętych specjalnym programem stypendialnym. Do grona beneficjentów czwartej już edycji dołączyli zawodnicy kadry paraolimpijskiej Przemysław Drąg i Wiktor Kędzia, a także niesłyszący Damian Szyszkowski.

Głównym zadaniem Funduszu Natalii Partyki jest wspieranie utalentowanych młodych zawodników osiągających ponadprzeciętne wyniki w sporcie, którzy na swojej ścieżce rozwoju napotykają szereg przeszkód. Parterem Funduszu jest sieć sklepów Biedronka. Od początku jego istnienia w gronie beneficjentów znalazło się 33 przedstawicieli letnich oraz zimowych dyscyplin (również paraolimpijskich). Każdemu z nich udzielona została pomoc w wysokości 10 tysięcy złotych.

W trzeciej edycji programu do grona rocznych stypendystów zakwalifikowani zostali niepełnosprawni lekkoatleci Łukasz Czarnecki oraz Krzysztof Ciuksza, którzy na mistrzostwach świata w Londynie w 2017 roku sięgnęli po krążki. Czarnecki był wówczas trzeci w rzucie oszczepem, Ciuksza natomiast w finałach 200 i 400 metrów pobiegł po dwa tytuły wicemistrzowskie. W tegorocznej czwartej już edycji finansowym wsparciem otoczeni zostali przyszli (miejmy nadzieję) paraolimpijczycy Przemysław Drąg oraz Wiktor Kędzia. Marzeniem obu panów jest zdobycie kwalifikacji na igrzyska.

Przemysław Drąg ma za sobą obiecujący debiut na pływackich mistrzostwach Europy, które w sierpniu 2018 roku odbyły się w Dublinie. Niespełna 17-letni zawodnik LKS Gol-Start Częstochowa najlepszy wynik wykręcił wówczas w finale 100 metrów grzbietem, w którym sklasyfikowany został na siódmym miejscu. Dodatkowo w wyścigach na 50 i 100 metrów kraulem był ósmy, a eliminacje „setki” klasykiem zakończył na dwunastej pozycji.

Wiktor Kędzia, który w tym roku osiągnie pełnoletność, coraz mocniej zaczyna zaznaczać swoją obecność w świecie sportów siłowych. Zawodnik Startu Wrocław pierwszy ważny krok w kierunku igrzysk poczynił przed rokiem podczas otwartych mistrzostw Starego Kontynentu w podnoszeniu ciężarów we francuskim Berck-Sur-Mer, z których poza siódmym miejscem w europejskiej klasyfikacji (ósme open) powrócił z nowym rekordem Europy juniorów.

Wielki apetyt na start w igrzyskach Głuchych w 2021 roku ma z kolei Damian Szyszkowski, który na co dzień łączy treningi lekkoatletyczne z grą w siatkówkę. Jego największe sportowe osiągnięcie to brązowy medal mistrzostw Europy juniorów. Szyszkowski w swoim dorobku posiada  też brąz halowych mistrzostw Polski w skoku wzwyż oraz srebro w sztafecie 4×200 metrów, po oba krążki sięgnął podczas krajowego czempionatu w Spale.

————

Fot.: START Wrocław.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL