Dwa medale dla Polski na mistrzostwach świata w badmintonie

Dwa medale, srebrny oraz brązowy przywiozą z Tokio polscy badmintoniści, którzy w dniach 1-6 listopada rywalizowali z czołówką tej dyscypliny o medale mistrzostw świata.

W tegorocznych mistrzostwach świata wystartowało blisko 300 badmintonistów, dla których przygotowano łącznie 22 komplety medali w turniejach singla (12), debla (7) oraz mikstów (3). Polskę w najważniejszej w sezonie imprezie reprezentowało troje zawodników: Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka (kat. SH6 – zawodniczki niskorosłe) oraz Bartłomiej Mróz (kat. SU5 – zawodnicy z dysfunkcją kończyny górnej).

Indywidualnie najlepiej z biało-czerwonych spisała się Oliwia Szmigiel, która w rozgrywkach kategorii SH6 sięgnęła po brązowy krążek. Czwarta zawodniczka światowego rankingu w fazie grupowej zwyciężyła bez straty seta z Hinduską Rachaną Shaileshkumar Patel oraz reprezentującą Hongkong Choi Wing Kei, co dało jej automatyczny awans do ćwierćfinału. W starciu, którego stawką była medalowa strefa, Szmigiel pokonała 2:0 Chai Saeyang z Tajlandii. Świetnie spisującą się w turnieju Polkę w półfinale zatrzymała późniejsza wicemistrzyni globu, Peruwianka Giuliana Poveda Flores, z którą udało się nawiązać wyrównaną walkę w jedynie pierwszej odsłonie.

W ćwierćfinale singla wyeliminowana została Daria Bujnicka, a jej pogromczynią po mającym jednostronny przebieg spotkaniu okazała się świeżo upieczona mistrzyni świata, Rina Marlina z Indonezji. W meczach grupowych druga z naszych zawodniczek pewnie w dwóch setach rozprawiła się z Angielką Anya Butterworth, Cai Yi-Lin z Tajwanu, natomiast w 1/8 finału jej wyższość zmuszona była uznać Choi Wing Kei z Hongkongu.

Zdecydowanie za szybko, bo już na etapie 1/8 finału, z mistrzostwami pożegnał się Bartłomiej Mróz, który do stolicy Japonii przybył jako brązowy medalista poprzednich mistrzostw. Starcie o ósemkę w kategorii SU5 przeciwko Francuzowi Merilowi Loquette (ostatecznie zgarnął srebro – przyp. red.) było wyjątkowo zacięte i na wyłonienie zwycięzcy potrzeba było trzech długich setów. Wcześniej w swojej grupie 28-letni Polak w dwóch setach pokonał Kolumbijczyka Jeana Paula Ortiza Vargasa oraz Singapurczyka Tay Wei Minga, a także uległ w trzech partiach Ilkerowi Tuzcu z Turcji.

Srebrny krążek zdobyty w rozgrywkach debla przywiozą z Tokio Oliwia Szmigiel wraz z Darią Bujnicką, które zmagania grupowe zakończyły z kompletem trzech zwycięstw – w dodatku bez straty seta. Bezradne w grze przeciwko Polkom okazały się następujące duety: Anya Butterworth (Anglia)/Yasmina Eissa (Egipt), Rachana Shaileshkumar Patel/Nithya Sre Sumathy Sivan (Indie) oraz Cai Yi-Lin/Yu Yen-Wu (Tajwan). W półfinale nasza para pewnie wygrała z Chai Saeyang z Tajlandii oraz reprezentującą Indie Latatai Parmeshwar Umrekar. W finale z kolei złote medale wynikiem 2:0 przypieczętowały rewelacyjne Peruwianki, Rubi Milagros Fernandez Vargas oraz Giuliana Poveda Flores.

Po fazie grupowej z turnieju mikstów odpadła Daria Bujnicka wraz z Justinem Kendrickiem. Polsko-kanadyjska para uległa w dwóch odsłonach Chu Man Kai oraz Choi Wing Kei, a także reprezentantom Peru Giulianie Povedzie Flores oraz Niltonowi Quispe Ignacio.

————

Fot. Para-Badminton Poland/Facebook

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL