Dwanaście drużyn zagra w historycznych mistrzostwach świata w amp futbolu kobiet

Dwanaście drużyn wystąpi w pierwszych w historii mistrzostwach świata w amp futbolu kobiet. W imprezie, którą w dniach 2-11 listopada zorganizuje kolumbijska miejscowość Barranquilla, nie zabraknie emocji z udziałem polskiej reprezentacji.

Polki przecierają ampfutbolowe szlaki, będąc pierwszą taką drużyną w Europie i jedną z pierwszych na świecie. Reprezentacja powstała stosunkowo niedawno, bo w 2022 roku, i od tamtego momentu zrobiła olbrzymi postęp. Tempo, w jakim rozwija się nad Wisłą kobiecy amp futbol, dostrzegli działacze europejskiej federacji UEFA, którzy uznali polski projekt za najlepszą piłkarską inicjatywę osób z niepełnosprawnością na Starym Kontynencie.

Podopieczne trenera Grzegorza Skrzeczka pół roku temu spotkał nie lada zaszczyt. W ramach dwunastej edycji prestiżowego turnieju Amp Futbol Cup rozegrały pierwszy w historii żeńskiego amp futbolu oficjalny mecz międzypaństwowy. Na stadionie Hutnika Warszawa zmierzyły się wówczas z Amerykankami, które pokonały przed własną publicznością 1:0. Gol na miarę zwycięstwa padł w 27. minucie, a jego autorką została Marta Rumińska.

Przed biało-czerwonymi kolejne sportowe wyzwanie – bez wątpienia najważniejsze w ich dotychczasowej karierze. Światowa federacja World Amputee Football Federation kilka miesięcy temu ogłosiła, że po raz pierwszy zorganizuje mundial kobiet. Mistrzostwa odbędą się w dniach 2-11 listopada br. w Barranquilli w Kolumbii, a Polki jako jedne z pionierek tej dyscypliny będą uczestniczkami historycznego turnieju.

W mistrzostwach wystąpi łącznie dwanaście zespołów. Poza naszymi piłkarkami o tytuł najlepszej drużyny powalczą reprezentacje Anglii, Argentyny, Brazylii, Ghany, Haiti, Kamerunu, Kolumbii, Liberii, Nigerii, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych.

 

Fot. Paula Duda/Amp Futbol Polska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL