Goalball: Srebro polskiej reprezentacji podczas Silesia Cup 2019

Za nieco ponad dwa tygodnie w Fort Wayne w USA czternaście męskich reprezentacji w goalballu rozpocznie walkę o przepustki na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. W Silesia Cup 2019 będącym ostatnim przystankiem przed wyprawą na Zachód podopieczni trenera Piotra Szymali wywalczyli drugą lokatę.

Goalball jest dyscypliną, w której z powodzeniem mogą realizować się zawodnicy całkowicie pozbawieni wizualnych bodźców oraz posiadający częściowe widzenie. Dyscyplina ta jest niezwykle efektowna i widowiskowa, a dominujący zmysł stanowi słuch. W ostatnich tygodniach biało-czerwoni sygnalizują zwyżkę formy. Trenując pod skrzydłami Piotra Szymali, który przed miesiącem w Pradze zadebiutował w roli szkoleniowca kadry narodowej, znajdują się na ostatniej prostej przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Ten już za 16 dni rozpocznie się w Fort Wayne w USA i wystąpi w nim czternaście męskich drużyn. Polscy goalballiści poznali już grupowych rywali w drodze po historyczne przepustki. O awans do kolejnego etapu, który wyłoni uczestników przyszłorocznych paraigrzysk, powalczą z zespołami z Chin, Korei Południowej, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii, a także z ekipą gospodarzy. Na zawody te powołania otrzymali Marcin Lubczyk, Damian Hortecki, Marcin Lisowski, Adrian Piotrowicz, Marek Mościcki oraz Krzysztof Suchocki.

Ósma edycja międzynarodowego turnieju goalballowego Silesia Cup, która odbyła się na terenie chorzowskiego Kompleksu Sportowego „Hajduki”, była ostatnim przystankiem biało-czerwonych przed wylotem na zachodnią półkulę. W zawodach uczestniczyło jedenaście drużyn, dziewięć męskich oraz dwie kobiece. Męska kadra seniorów przydzielona została do grupy A, w której poza swoimi młodszymi kolegami z U-19 zagrali przeciwko ekipom z Włoch, Algierii B oraz Bydgoszczy. W grupie B znaleźli się z kolei zawodnicy z Czech, Algierii A, Kataru oraz Katowic. Żeńskie zespoły z Katowic oraz Krakowa rozegrały między sobą po dwa mecze. Wywalczonego przed rokiem tytułu broniła polska reprezentacja notująca wówczas komplet zwycięstw.

Tegoroczne rozgrywki kadra seniorów rozpoczęła od mocnego uderzenia. Biało-czerwoni przejęli inicjatywę na boisku, co zaowocowało wygraną z diesięciobramkową zaliczką (21:11) nad ekipą z Bydgoszczy. W swojej drugiej potyczce pokonali pewnie 11:6 swoich młodszych kolegów z kadry do lat 19. Nieco więcej problemów przysporzyli im w kolejnym starciu Włosi, z którymi po nerwowej końcówce rozprawili się 13:10. Pierwszą lokatę w grupie A pozwalającą im tym samym zagrać o złoto przypieczętowali triumfem 10:6 nad drugą reprezentacją Algierii. W pojedynku o zwycięstwo w całym turnieju zmuszeni byli stawić czoła pierwszemu zespołowi z Afryki Północnej, którzy wcześniej popisał się stuprocentową skutecznością w grupie B. Algierczycy czyste konto zachowali do ostatniego gwizdka sędziego, a o końcowym wyniku tego spotkania zadecydowały detale. Biało-czerwoni ulegli im ostatecznie 13:15, powiększając tym samym swój medalowy dorobek o srebro. Na najniższym stopniu podium stanęli Katarczycy, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali jedną bramką (7:6) z Włochami. Na kolejnych lokatach sklasyfikowane zostały zespoły z Algierii B, Katowic, Polski U-19 i Czech, a stawkę zamknęli zawodnicy z Bydgoszczy.

Końcowa klasyfikacja zawodów:

1. ALGIERIA A
2. POLSKA
3. KATAR
4. WŁOCHY
5. ALGIERIA B
6. KATOWICE
7. POLSKA U-19
8. CZECHY
9. BYDGOSZCZ

Wyniki poszczególnych spotkań:

Piątek 14.06.:

Algieria B – Bydgoszcz 12:6
Włochy – Polska U19 12:6
Czechy – Katowice 13:18
Bydgoszcz – Polska 11:21
Algieria B – Włochy 9:9
Algieria A – Katar 10:7
Polska – Polska U19 11:6
Bydgoszcz – Włochy 3:13
Katar – Czechy 18:13
Polska U19 – Algieria B 4:14
Katowice – Algieria A 1:11
kobiety: Katowice – Kraków 16:6

Sobota 15.06.:

Włochy – Polska 11:13
Czechy – Algieria A 6:16
Polska U19 – Bydgoszcz 8:7
Katar – Katowice 3:13
Polska – Algieria B 10:6

O miejsca 7-8.: Polska U19 – Czechy 8:7
O miejsca 5-6.: Katowice – Algieria B 2:12
O brąz: Włochy – Katar 6:7
O złoto: Polska – Algieria 13:15

kobiety: Kraków – Katowice 14:12

————

Fot.: Goalball Polska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL