Goalball: Z Brazylią o finał mistrzostw świata!

Rywalizacja o medale trwających w Australii juniorskich mistrzostw świata w goalballu wkroczyła w decydującą fazę. W najlepszej czwórce zawodów zameldowała się polska reprezentacja, która w piątek zagra półfinałowe spotkanie przeciwko drużynie z Brazylii.

Biało-czerwoni ostatnie zgrupowanie przed wylotem na Antypody odbyli w Hucisku, gdzie pod wodzą trenerów Piotra Szymali oraz Roberta Prażmo budowali mistrzowską formę. Niestraszne im było wczesne wstawanie i związane z tą kwestią wszelkie niedogodności. Trenowali o świcie, by przyzwyczaić organizm do zmiany strefy czasowej. Trasa, jaką zmuszeni byli pokonać samolotem, by osiągnąć cel podróży, liczyła bowiem ponad 15 tysięcy kilometrów.

Decyzją sztabu szkoleniowego do walki o medale globalnego czempionatu przystąpił kwartet w składzie Dawid Nowakowski, Marcin Czerwiński, Paweł Nowicki (wszyscy UKS Laski) oraz Wiktor Wójcik (START Lublin). Na miejscu poza ekipą gospodarzy czekali już na nich rywale z Brazylii, Szwecji, Korei Południowej i Tajlandii, z którymi przyszło im toczyć bój o awans do strefy medalowej. W juniorskich mistrzostwach świata (U-19) gra po sześć męskich i żeńskich zespołów.

Pierwsze spotkanie przeciwko Canarinhos biało-czerwoni przegrali 0:2. Oba gole padły w pierwszej połowie, co doskonale obrazuje, jak twarde warunki w obronie postawiły obie ekipy. W kolejnym meczu zgodnie z planem rozprawili się już w pierwszej połowie 11:1 z Australijczykami, a następnie po stojącym na wysokim poziomie meczu wygrali 12:8 ze Szwedami. Sporo nerwów kosztowała ich potyczka z reprezentantami Tajlandii. Polscy goalballiści wysunęli się co prawda na prowadzenie 4:0, jednak Azjaci szybko doprowadzili do wyrównania. Błędy w ataku w ostatnich minutach zaowocowały drugą na mundialu porażką 7:11. Miejsce w najlepszej czwórce zawodów przypieczętowali triumfem 10:1 nad Koreańczykami z Południa.

W grupowej fazie zawodów biało-czerwoni z dorobkiem trzech zwycięstw i dwóch porażek uplasowali się na trzecim miejscu. Ich przeciwnikiem w półfinale będzie zespół z Brazylii, z którym mają do wyrównania rachunki za wcześniejsze niepowodzenie. Początek tego meczu zaplanowano na piątek na godzinę 4:45 polskiego czasu. Finałowy skład uzupełni triumfator z pary Tajlandia-Szwecja.

Tabela po fazie zasadniczej:

Miejsce Kraj Pkt. Gole zdobyte Gole stracone Bilans bramek
1. Tajlandia 12 43 27 16
2. Brazylia 12 26 18 8
3. Polska 9 40 23 17
4. Szwecja 9 52 38 14
5. Korea Południowa 3 21 30 -9
6. Australia 0 10 54 -44

————

Fot.: Goalball Polska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL