Gwiazdy sportu paraolimpijskiego bohaterami dokumentu „Rising Phoenix”

Już 26 sierpnia w serwisie Netflix odbędzie się oficjalna premiera filmu „Rising Phoenix”. Dokument, który wyemitowany zostanie w ponad 190 krajach, przybliży widzom historię igrzysk paraolimpijskich. Wśród zaproszonych do współpracy przy tej wyjątkowej produkcji osób znalazła się grupa dziewięciu sportowców, którzy w swoich dyscyplinach sięgają po najcenniejsze trofea.

Igrzyska paraolimpijskie to zaraz po igrzyskach olimpijskich druga pod względem wielkości multidyscyplinarna impreza sportowa dedykowana zawodnikom z niepełnosprawnością fizyczną, wzrokową oraz intelektualną. Produkcja, której premiera pierwotnie miała zbiec się z początkiem igrzysk w Tokio (jak powszechnie wiemy, z powodu pandemii koronawirusa impreza ta przełożona została na przyszły rok – przyp. red.), stanowić będzie sprint przez ponad 70-letnią historię światowego ruchu paraolimpijskiego, w którego kształtowaniu rolę pierwszoplanową odegrała postać niemieckiego lekarza Ludwiga Guttmana.

Dokument „Rising Phoenix” w przystępny sposób ma za zadanie opowiedzieć o ewolucji igrzysk paraolimpijskich na przestrzeni kolejnych dekad. Grono ekspertów pochyli się nad fenomenem tego globalnego wydarzenia, próbując jednocześnie wyjaśnić, jak wpłynęło ono na postrzeganie szeroko pojętej niepełnosprawności oraz różnorodności. W filmie nie zabraknie gwiazd światowego formatu na co dzień związanych ze sportem paraolimpijskim. Na szklanym ekranie z łatwością można rozpoznać włoską florecistkę Beatrice Vio, amerykańskiego łucznika Matta Stutzmana, dźwigającą ciężary Chinkę Cui Zhe, pływaczkę i koszykarkę Ellie Cole, rugbystę Ryleya Batta (oboje Australia), a także silną lekkoatletyczną ekipę reprezentowaną przez Tatyanę McFadden (USA), Jonnie Peacocka (Wielka Brytania), Jeana-Baptiste Alaize (Francja) oraz Ntando Mahlangu (RPA).

————

Fot. Augusto Bizzi/Federscherma.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL