Ireneusz Kapusta ze srebrnym medalem Pucharu Polski w łucznictwie

Tegoroczny sezon startowy strzelający z łuku klasycznego Ireneusz Kapusta zaliczyć może do wyjątkowo udanych. Bardzo dobry w jego wykonaniu 2020 rok zwieńczony został drugą lokatą w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski.

Ireneusz Kapusta przez ostatnich kilka lat stanowił mocne ogniwo w polskiej reprezentacji łucznictwa niepełnosprawnych. Po zaskakującej decyzji World Archery o wykluczeniu z międzynarodowej rywalizacji zawodników ze skrótem nogi nasz mistrz Europy z 2018 roku zmuszony był przestawić się na rywalizację z pełnosprawnymi konkurentami. Wysoka dyspozycja, jaką utrzymywał w ostatnim czasie, umożliwiła mu nawiązanie wyrównanej walki z krajową czołówką. Podczas 84. Mistrzostw Polski Seniorów w łucznictwie klasycznym, które w pierwszej połowie września zorganizowała Legnica, zdobył srebrny krążek w strzelaniu do oddalonej o 90 metrów tarczy, a przy okazji zajął wysokie szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji imprezy.

Udany sezon, w którym 43-letni staszowianin zgarnął również złoto mistrzostw Polski niepełnosprawnych i pobił rekord kraju wśród niepełnosprawnych w strzelaniu z odległości 70 metrów, zakończyły starty w Kielcach, gdzie w dniach 26-27 września odbyła się finałowa runda Pucharu Polski. W ostatniej czwartej odsłonie zawodów Kapusta zajął z dorobkiem 16 punktów czwartą lokatę. Wynik ten to efekt wywalczonych przez niego piątych miejsc w kwalifikacjach, a następnie w bezpośredniej eliminacji w turnieju głównym. W czterech rundach łucznik Startu Kielce zgromadził łącznie 68 „oczek”, ustępując w końcowym zestawieniu jedynie Michałowi Basiurasowi z KS Społem Łódź. Jak podkreśla sam zainteresowany, drugie miejsce w całym cyklu to jak dotąd największy jego sukces w sporcie wyczynowym.

Podium Pucharu Polski:

  1. Michał Basiuras (KS Społem Łódź) – 83 pkt.
  2. Ireneusz Kapusta (Start Kielce) – 68 pkt.
  3. Jakub Banaszak (BKS Bydgoszcz) – 63 pkt.

————

Fot.: archiwum Ireneusza Kapusty.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL