To konto na Instagramie pokaże Ci, jak niedowidząca narciarka Menna Fitzpatrick postrzega świat

Narciarstwo alpejskie to niezwykle trudna technicznie dyscyplina, w której popełniony drobny błąd skutkuje zazwyczaj pogrzebaniem szans na dobry wynik. Dzięki utworzonemu przez Toyotę specjalnemu profilowi na Instagramie możemy się przekonać, jak trasę takiego przejazdu przy prędkościach przekraczających 100 km/h widzą zawodnicy z dysfunkcją narządu wzroku.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Menna Fitzpatrick ma 18 lat i pochodzi z Walii. Urodziła się z wadą wrodzoną siatkówki. Przez lewe oko nie widzi w ogóle, w prawym natomiast ma bardzo ograniczone widzenie, które wynosi zaledwie 3%. Choć Menna jest jeszcze bardzo młodą sportsmenką, to w swoim dorobku już teraz posiada kilka wartościowych sukcesów, z których może być naprawdę dumna. Jest pierwszą niedowidzącą brytyjską narciarką, która zgarnęła Kryształową Kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Sztuki tej dokonała w 2016 roku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc Jennifer Kehoe, która w trakcie treningów, a później samych zawodów, staje się Menny oczami. To właśnie na barkach Jennifer spoczywa odpowiedzialność za bezpieczny przejazd swojej koleżanki. W tegorocznym sezonie startowym obie panie triumfowały w zjeździe i supergigancie rozgrywanym w ramach Pucharu Świata, stając się tym samym jednymi z kandydatek do podium podczas marcowych igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu.

Jak wygląda świat widziany oczami Menny Fitzpatrick, możemy się przekonać, zaglądając na specjalne konto na Instagramie. Profil istniejący pod nazwą seelikemenna ma charakter publiczny (nie trzeba się rejestrować, by móc podejrzeć jego zawartość) i został uruchomiony przez koncern Toyota, który jest jednym z partnerów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W przygotowanie instagramowego konta, by dać jak najlepsze odzwierciedlenie tego, w jaki sposób Menna na co dzień postrzega rzeczywistość, zaangażowanych było mnóstwo osób. Wspólnymi siłami stworzony został filtr osłabienia wzroku, dzięki któremu na krótką chwilę możemy się przenieść w świat Menny. Na profilu znaleźć można kilka zdjęć oraz filmów. Największe wrażenie robi jednak poniższy film, który został nakręcony przy prędkości 100 km/h.

Na kolejnym z filmików, który umieszczony został na kanale Youtube, zobaczyć można wizualizację przejazdów naszego Macieja Krężela z grupy B3, Brytyjki Menny Fitzpatrick z B2 oraz niewidomego Słowaka Marka Kubacki z B1.

https://www.youtube.com/watch?v=3Mi82mRaVR4

Screen: www.instagram.com/seelikemenna/.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL