Judo: Brzykcy i Bolek z brązowymi medalami mistrzostw Europy niesłyszących!

W belgijskim Brasschaat odbywają się mistrzostwa Europy osób niesłyszących w judo (10-14 października). W sobotę zaprezentowała się szóstka biało-czerwonych. Występ zakończył się sukcesem, bo nasze panie Natalia Brzykcy i Dominika Bolek sięgnęły po brązowe medale! Drużynowo obie również cieszyły się z brązowego kruszcu.

W kategorii kobiet powyżej 63 kilogramów na tatami walczyła Natalia Brzykcy. Oprócz niej udział w walce o medale wzięło jeszcze pięć zawodniczek. Polska judoczka w grupie A zanotowała jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Brzykcy zwyciężyła z Oksaną Krawczenko z Ukrainy 10:0 oraz przegrała w takim samym stosunku z Rosjanką  Milą  Slepyszewą. W półfinale zmierzyła się z kolejną z Rosjanek – Zairą Atajewą. Niestety rywalka wygrała z Polką 10:0 i tym samym Natalii przypadł brązowy medal ME. Atajewa w finale przegrała z z Ukrainką Maryną Pogorelową. Po brąz sięgnęła również Slepyszewa.

Druga z naszych pań Dominika Bolek również stanęła na najniższym stopniu podium.  W fazie grupowej w kategorii do 57 kilogramów wygrała 10:0 z Chajaną Oorżak i przegrała z Ukrainką Annę Szustak (0:10). Tym samym awansowała do półfinału, w którym niestety nie udało się pokonać Kataryny Awdiejewej. W ukraińskim finale lepsza od Szustak okazała się Awdiejewa. Drugi brązowy medal wywalczyła Rosjanka Liana Timaszewa.

W kategorii -90 kg rywalizował Marcin Antos. Zawodnik z klubu Spartan Lublin w pierwszej walce przegrał z Ukraińcem Luką Netiahą 0:10. Przegrana jednak nie zamknęła mu drogi do walki o medale, ponieważ rywal pociągnął go do repasaży. W nich Antos wygrał z Christosem Sofianidisem z Grecji 10:0. W walce o brąz czekał na niego zawodnik gospodarzy Renaud Malache. Niestety to on wywalczył medal, pokonując Polaka 10:0. Ukraiński pogromca naszego zawodnika sięgnął po złoto ME w finale, wygrywając z Rosjaninem Rinatem Kadyrowem. Drugi brąz wywalczył Ukrainiec Wolodymir Makłakow.

W  kategorii -73 kilogramów mężczyzn startowało dwóch Polaków. Zarówno Gustaw Kender jak i Jacek Dobrowolski przegrali swoje pierwsze walki. Kender stoczył jeszcze walkę w repasażach, jednak lepszy okazał się od niego francuski judoka Louis Domingo (0:10). Złoto wywalczył Siergiej Beliajew z Rosji, który pokonał Francuza Camille Brasse. Podium uzupełnili Murad Magomedilew z Rosji oraz Dmytro Szeretow z Ukrainy.

Niestety smaku zwycięstwa w indywidualnej rywalizacji nie zaznał również Bartłomiej Seklecki w kategorii – 100 kilogramów, który nie poradził sobie z Rosjaninem Artemem Fandyejewem, przegrywając 0:10. W repasażu lepszy był od niego Arthur Repiquet z Francji (0:10). Obaj pogromcy Polaka skończyli z brązowymi medalami. W finale mistrzem Europy został Kurban Murtazaliew z Rosji, który pokonał rodaka Alekseja Eskowa.

Skład reprezentacji Polski Niesłyszących na ME:
1.Bolek Dominika (Wars Warszawa)
2.Brzykcy Natalia (TON Poznań)
3.Antos Marcin (Spartan Lublin)
4.Dobrowolski Jacek (Wars Warszawa)
5.Kender Gustaw (MIG Gliwice)
6.Seklecki Bartłomiej (TON Poznań)

————

Fot.: Polski Związek Sportu Niesłyszących.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL