Julia Chmielewska obroniła tytuł mistrzyni świata! Pływacka sztafeta z brązowym medalem

Złoto Julii Chmielewskiej na 200 metrów stylem klasycznym i brąz mieszanej sztafety 4×100 metrów kraulem to piątkowe medalowe zdobycze niesłyszących pływaków na mistrzostwach świata w Buenos Aires.

W dzisiejszym finale 200 metrów klasykiem obroniłam tytuł mistrzyni świata z 2019 roku. Zafiniszowałam z czasem 2:43,00, aż 7 sekund przed drugą zawodniczką. Stojąc na najwyższym stopniu podium, czułam ogromną dumę z samej siebie, że kolejny raz tego dokonałam, że kolejny raz jestem najlepsza na świecie – napisała po dekoracji dumna ze swojej postawy 20-letnia Julia Chmielewska. Srebrny krążek na setkę klasykiem po zaciętej walce na finiszu zgarnęła ostatecznie Australijka Imogen Mya Nolan, wyprzedzając o 0,27 s trzecią na mecie Amerykankę Elizabeth Carli Cronk. Szóste miejsce zajęła Amelia Bęben, uzyskując 3:21,86.

Znakomicie wypadła również nasza mieszana sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym reprezentowana w finale przez kwartet w składzie Weronika Nowicka, Rafał Wójcik, Konrad Powroźnik oraz Julia Chmielewska, a w eliminacjach przez Klaudię Jarzewicz, Kacpra Nowickiego, Julię Dragan i Jakuba Kramarczyka. Biało-czerwoni ostatniej nocy ustąpili pola zawodnikom Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy, meldując się na medalowej trzeciej lokacie z rezultatem 3:52,30.

Na czwartym miejscu w sprincie kraulem uplasowała się Weronika Nowicka, która dystans 50 metrów pokonała w 28,22 s. Tuż za nią sklasyfikowana została wolniejsza od swojej koleżanki o 0,44 s Klaudia Jarzewicz. Jedenasta w eliminacjach, bez awansu do finału, była Laura Jarzewicz. Trzy najlepsze wyniki w tej konkurencji uzyskały Łotyszka Zane Emberkte (27,01 s), Amerykanka Brooke Elizabeth Thompson (27,19 s) oraz Włoszka Sara Maragno (27,56 s).

Dwukrotnie czwarta była w piątek Julia Dragan, która w wyścigu na 100 metrów grzbietem finiszowała z czasem 1:12,18, natomiast na 800 metrów dowolnym osiągnęła 9:52,82. Na krótszym z dystansów po szóstą lokatę w finale popłynęła 17-letnia Klaudia Jarzewicz (1:13,23), a na dziesiątej pozycji eliminacje zakończyła 14-letnia Laura Jarzewicz. Młodsza z sióstr z bardzo dobrej strony pokazała się na 800 metrów kraulem, a jej wynik 10:09,14 był piątym w stawce.

Na „piątkę” na setkę delfinem spisał się Konrad Powroźnik, któremu przepłynięcie dwóch długości basenu zajęło 57,00 s. Przez eliminacje nie przebrnęli Kacper Nowicki wraz z Igorem Stempurskim, notując odpowiednio 13. i 14. rezultat. Na 50 metrów w tym samym stylu trzy Polki zakończyły swój udział po eliminacjach. Najwyżej, na jedenastej pozycji uplasowała się Julia Dragan. Tuż za nią znalazła się Weronika Nowicka, a Klaudia Jarzewicz była 18.

W sobotnim finale 50 metrów kraulem zobaczymy Rafała Wójcika, który awansował z siódmym czasem. Wynik 25,35 s to od kilkunastu godzin nowy rekord Polski w kategorii wiekowej 15-17-latków. Czternasty w eliminacjach był Igor Stempurski, a piętnasty Wiktor Wojciechowski.

Na dzień przez zakończeniem mistrzostw świata biało-czerwoni w swoim dorobku posiadają szesnaście krążków: trzy złote, osiem srebrnych i pięć brązowych, co aktualnie plasuje ich w klasyfikacji medalowej na piątym miejscu. W imprezie startuje 131 sportowców z 29 krajów, a w składzie polskiej reprezentacji znalazło się 13 zawodników.