Kajakarstwo: Katarzyna Kozikowska brązową medalistką mistrzostw Europy!

Brązowym medalem Katarzyny Kozikowskiej polscy kajakarze wieńczą swoje swoje starty w rozgrywanych na poznańskiej Malcie mistrzostwach Europy. To trzeci w imprezie tej rangi krążek wywalczony przez naszą 26-letnią zawodniczkę, która swoją sportową przyszłość związała z tą dyscypliną w 2017 roku.

Organizacji mistrzostw Europy po zawirowaniach związanych z COVID-19 ostatecznie podjął się Poznań, który najlepszych na Starym Kontynencie kajakarzy gościł również w 2019 roku. Impreza ta stanowi dla zawodników kluczowy sprawdzian przed nadchodzącymi igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio, w których o medalowe lokaty w dziewięciu wydarzeniach powalczy łącznie 90 sportowców. W stolicy Japonii Polska będzie miała czworo swoich przedstawicieli w konkurencjach kajakarskich. Do mających zapewnioną kwalifikację bezpośrednio z mistrzostw świata w 2019 roku, Katarzyny Kozikowskiej i Jakuba Tokarza, trzy tygodnie temu oficjalnie dołączyli Kamila Kubas oraz Mateusz Surwiło. W kontekście przygotowań do najważniejszej tegorocznej imprezy ich występy na Malcie elektryzowały nas najbardziej.

Jedyne dla biało-czerwonych podium zdobyła w Poznaniu Katarzyna Kozikowska, dla której jest to trzeci w karierze medal mistrzostw kontynentu. – Co Malta dała dwa lata temu, teraz mi zabrała, ale taki właśnie jest sport, piękny i nieprzewidywalny, pomimo „podpórki” wywalczony brązowy medal – tak na gorąco komentuje swój występ nasza utalentowana 26-latka. W 2018 roku w Belgradzie, po zaledwie 12 miesiącach regularnych treningów, sensacyjnie sięgnęła po brąz, który już rok później po fantastycznej walce na finiszu zamieniła na wymarzone złoto. Tym razem nasza reprezentantka na metę liczącego 200 metrów dystansu (KL3) również wpłynęła na trzeciej pozycji, uzyskując rezultat 53,272 s. Strata Polki do zwyciężczyni Felicii Laberer z Niemiec wyniosła 0,6 s. Druga na kresce Francuzka Nelia Barbosa przegrała z kolei mistrzowski tytuł różnicą 0,074 s.

Tuż za podium w wyścigu KL1 uplasował się Jakub Tokarz (52,487 s), któremu w specjalności tej podczas igrzysk w Tokio przyjdzie bronić paraolimpijskiego złota. Poziom tego finału stał na bardzo wysokim poziomie. Aby myśleć o medalu, należało pokonać dystans poniżej 50 sekund. Triumfował rewelacyjny 18-letni Węgier Peter Pal Kis. Aktualny mistrz globu złoto europejskiego czempionatu przypieczętował rezultatem 47,731 s. Na drugiej pozycji ze stratą 1,41 s uplasował się Włoch Esteban Farias, a czołową trójkę uzupełnił drugi z Węgrów Robert Suba (+2,066 s). 39-letni Tokarz to aktualnie trzeci zawodnik mistrzostw globu w konkurencji kanadyjek VL2 i w tej specjalności upatrywał swojej kolejnej szansy na równie dobry wynik. Ostatecznie zamknął finałową dziewięcioosobową stawkę, uzyskując 57,744 s. Zwyciężył Portugalczyk Norberto Mourao (53,437 s) przed Hiszpanem Higinio Rivero (+1,007 s) oraz Robertem Subą (+1,130 s).

Na piątym miejscu zmagania w KL2 ukończyła Kamila Kubas. Zawodniczka Startu Zielona Góra podobnie jak Tokarz ma za sobą start w igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie w rywalizacji w KL1 sięgnęła po brązowy kruszec. Od 2018 roku w mocno kontrowersyjnych okolicznościach przeniesiona została do silniejszej kategorii, w której zobaczymy ją już za kilka tygodni w Tokio. 38-latka może być zadowolona ze swojej postawy na poznańskim torze. Nasza reprezentantka popłynęła wolniej od najszybszej dziś Niemki Anji Adler o 3,707 s, która mistrzostwo kontynentu przypieczętowała czasem 54,615 s. Stawkę na podium dopełniły Węgierka Katalin Varga (+0,07 s) oraz Ukrainka Łagutienko (+1,107 s).

Na piątej lokacie finiszował również klubowy kolega Kamili Kubas, Mateusz Surwiło. 29-latek w sobotnim finale jedynek KL3 wystartował z drugiego toru, uzyskując na mecie 43,884 s. Mistrzostwo Starego Kontynentu zdołał obronić będący nie do zatrzymania od kilku sezonów Ukrainiec Sergij Jemielianow (40,817 s), który w stolicy Japonii chciałby po raz drugi powiększyć swoją kolekcję o paraolimpijskie mistrzostwo. Tuż za nim zameldowali się Rosjanie, Leonid Kryłow (+0,683 s) oraz Artiem Woronkow (+1,29 s).

Wysoką szóstą pozycję w finale kanadyjek VL3 zajął Tomasz Moździerski, który podobnie jak Surwiło. Stawka była bardzo wyrównana. Zwycięzca zmagań Patrick O’Leary z Irlandii (50,308 s) wyprzedził o zaledwie 0,1 s drugiego na kresce Hiszpana Adriana Mosquerę. Trzeci w wyścigu Francuz Eddie Potdevin popłynął o 0,38 s wolniej od szczęśliwego za metą Irlandczyka. Nasz reprezentant stracił do O’Leary 0,973 s. W konkurencji tej zaprezentowali się również Robert Wydera oraz Zbigniew Olizarowicz, kończąc swój występ ostatecznie na półfinale.

Finałową stawkę w VL3 kobiet zamknęła debiutująca w mistrzostwach Justyna Regucka, której pokonanie dystansu 200 metrów zajęło 1:16,098 min. Złoto powędrowało do Ukrainki Natalii Łagutienko (1:01,137 min). Srebrem po przegranej o 0,03 s musiała się pocieszyć Rosjanka Łarisa Wolik. Brąz natomiast zawisł na szyi Annette Kummer z Niemiec (+5,587 s).

————

Fot. główne: Renata Klekotko/Paracanoe Team Poland

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL