Kajakarstwo: Katarzyna Sobczak mistrzynią Europy, srebro dla Jakuba Tokarza!

Złotem oraz srebrem biało-czerwoni wieńczą swoje starty podczas zakończonych dziś na poznańskiej Malcie mistrzostw Europy w kajakarstwie. Wspaniały prezent sprawiła sobie zawodniczka STARTu Wrocław Katarzyna Sobczak, która po zaledwie dwóch latach treningów stanęła na najwyższym stopniu podium w KL3. Z tytułu wicemistrza Starego Kontynentu w kanadyjkach VL2 cieszy się jej klubowy kolega Jakub Tokarz.

Radość Katarzyny Sobczak po zwycięskim finale była przeogromna. – Ale szczęśliwy dzień! Nadal nie mogę uwierzyć, że parę godzin temu grano dla mnie hymn Polski – Mazurka Dąbrowskiego… Złoto mistrzostw Europy jest moje! – napisała na swoim oficjalnym koncie na Facebooku. 24-latkę jeszcze tak niedawno częściej mogliśmy widywać w basenie niż na otwartym akwenie. Do zmiany sportowej specjalizacji namówił ją przed dwoma laty Jakub Tokarz, mistrz paraolimpijski w kajakarstwie z Rio de Janeiro. Postawienie wszystkiego na jedną kartę stosunkowo szybko zaczęło przynosić wymierne korzyści. Już po roku regularnych treningów Sobczak stanęła na najniższym stopniu podium europejskiego czempionatu w Belgradzie.

Dzisiejszy złoto wywalczone w dodatku na własnym terenie to największy sukces Katarzyny Sobczak w kajakach. Medalowe apetyty w biało-czerwonej ekipie pobudził wygrany przez nią bieg eliminacyjny, w którym po zsumowaniu wyników z obu serii odnotowała drugi czas (54,845 s), ustępując jedynie Brytyjce Laurze Sugar. Środa należała już do naszej reprezentantki, która od wczoraj tryskała energią oraz dobrym humorem. W decydującym o kolorach krążków rozdaniu popłynęła na Malcie najszybciej w karierze, niwelując z każdym metrem stratę do będących przed nią rywalek. Tytuł mistrzyni Europy w KL3 przypieczętowała wynikiem 51,171 s, pokonując o 0,136 s drugą na mecie Francuzkę Nelię Barbosę. Podium uzupełniła wspomniana Sugar, mająca ostatecznie 1,188 s straty do Polki.

Piękne chwile na poznańskiej Malcie celebrował przed południem również Jakub Tokarz, który imponujący medalowy dorobek powiększa o srebro w kanadyjkach VL2. Awans do wielkiego finału nasz najbardziej utytułowany w historii kajakarz uzyskał bezpośrednio z biegu eliminacyjnego zwieńczonego finiszem na pierwszej pozycji. Wynik z serii (1:02,06 min) po tym etapie zmagań plasował go w ogólnym zestawieniu na trzeciej lokacie. Warunki pogodowe panujące podczas środowych finałów stały się sprzymierzeńcem zawodników. Poza zasięgiem rywali okazał się Rosjanin Igor Korobiejnikow, który jako jedyny z ośmioosobowej stawki zdołał zejść poniżej 55 sekund, przecinając metę w 54,340 s. Za jego plecami toczyła się wyrównana walka o pozostałe kolory krążków. 37-letni Tokarz zameldował się na finiszu 1,32 s za zwycięzcą i jednocześnie 0,16 s przed sklasyfikowanym na trzecim miejscu Portugalczykiem Norberto Mourao.

Poza medalową strefą w konkurencji kanadyjek VL3 znalazł się Tomasz Moździerski. Ubiegłoroczny wicemistrz Europy z Belgradu tym razem zadowolić musi się siódmą lokatą w finale A. 23-latek wpadł na metę w 53,033 s, tracąc do podium nieco ponad 2,2 s. Złoty medal w tej grupie zgarnął ostatecznie z czasem 49,665 s Ukrainiec Władysław Jepifanow. Srebrem oraz brązem podzielili się z kolei Brytyjczyk Stuart Wood oraz Francuz Eddie Podtevin, finiszujący odpowiednio 0,736 i 1,120 s po triumfatorze. Na trzecim miejscu w finale B uplasował się drugi z naszych panów, Zbigniew Olizarowicz, któremu przepłynięcie dystansu 200 metrów zajęło 53,827 s.

Zadowolenia ze swojej postawy na poznańskim torze nie kryła Kamila Kubas, która od ubiegłorocznych mistrzostw globu w portugalskim Montemor o Velho startuje w silniejszej kategorii KL2 (więcej na temat jej przymusowego przejścia z KL1 pisaliśmy TUTAJ). Brązowa medalistka paraolimpijska z Rio de Janeiro w rozgrywanym przed południem finale dowiozła ósme miejsce do mety z czasem 59,25 s. Wyborną formę zaprezentowała Brytyjka Charlotte Henshaw, która triumfowała ze sporą przewagą nad resztą stawki (czas zwyciężczyni – 49,022 s). Po srebro sięgnęła jej rodaczka Emma Wiggs (+2,022 s), z brązu natomiast cieszyła się Węgierka Katalin Varga (+5,804 s).

Fot. główne: Renata Klekotko/Paracanoe Team Poland.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL