Kinga Dróżdż i Adrian Castro najlepszymi szablistami 2019 roku

Międzynarodowa Federacja Sportów na Wózkach (IWAS) opublikowała zestawienie najlepszych szermierzy na wózkach w 2019 roku. W gronie wyróżnionych sportowców znalazło się dwoje zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa – specjalizujący się w szabli Kinga Dróżdż oraz Adrian Castro.

2019 rok z racji trwających kwalifikacji paraolimpijskich był dla szermierzy na wózkach wyjątkowo intensywnym pod względem startowym. Najlepszych na kuli ziemskiej zawodników w szabli, szpadzie oraz florecie czekała bowiem rywalizacja w aż pięciu Pucharach Świata (Szardża, Piza, Sao Paulo, Warszawa, Amsterdam), a imprezą docelową okazały się mistrzostwa świata, których organizacji podjęło się Cheongju (Korea Południowa). Kolejność w rocznym rankingu uwzględniająca podział na rodzaj broni, kategorię niepełnosprawności oraz grupę wiekową (seniorzy, zawodnicy do 17. oraz 23. r. ż.) ustalona została na podstawie gromadzonych na przestrzeni całego sezonu punktów. Pierwsze lokaty na koniec sezonu zajęli przedstawiciele łącznie dziewięciu narodowości, wśród nich dwoje z Polski.

Dla Adriana Castro był to już czwarty w karierze triumf w generalnej klasyfikacji sezonu (wcześniej indywidualne wyróżnienia zgarniał w latach 2014, 2015 i 2017 – przyp. red.). – Bardzo się cieszę, że udaje się przez tyle lat ciągle być w czołówce i walczyć o najwyższe lokaty. To wyróżnienie jest dla mnie motywacją do dalszej pracy – napisał w mediach społecznościowych nasz brązowy medalista ubiegłorocznego czempionatu globu. Szermierz IKS AWF Warszawa w minionym roku czterokrotnie meldował się na podium zawodów Pucharu Świata, wygrywając indywidualne zmagania w Sao Paulo oraz przed własną publicznością w Warszawie. Tytuł najlepszego szablisty w B kategorii 30-letni sportowiec przypieczętował dorobkiem 168 punktów.

Trzy „oczka” mniej zapisała na swoim koncie Kinga Dróżdż, dla której rok 2019 pod wieloma względami okazał się przełomowy. Klubowa koleżanka Adriana Castro choć z szermierką na wózkach związana jest od niespełna trzech lat, to pomimo stosunkowo krótkiego stażu zdołała już nieźle namieszać w czołówce kobiecej szabli. 26-latka nie do zatrzymania okazała się w Pizie, gdzie świętowała swoje pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo, a także w Amsterdamie, dwukrotnie gromiąc w finale doświadczoną węgierską fechmistrzynię Evę Andreę Hajmasi. Dopełnienie znakomitego w jej wykonaniu sezonu stanowił srebrny krążek mistrzostw świata, po który sięgnęła w indywidualnych zmaganiach szabli kategorii A.

Zarówno Castro jak i Dróżdż wysoką formą błysnęli również w lutym tego roku w Egerze, gdzie wygrali inaugurujące i zarazem jedyne zawody Pucharu Świata. Pandemia COVID-19, która wybuchła wraz z początkiem nowego sezonu, wyhamowała pędzący po paraolimpijskie przepustki biało-czerwony pociąg. W przyszłym roku, o ile sytuacja na świecie na to zezwoli, szermierze na wózkach dokończą kwalifikacje do igrzysk w Tokio. Pod koniec lutego pucharowa karuzela zawita do Sao Paulo, a zawodami ostatniej szansy na poprawienie swoich notowań w paraolimpijskim rankingu, na podstawie którego rozdzielonych zostanie większość miejsc, okażą się mistrzostwa Azji, Europy oraz obu Ameryk. Impreza z udziałem najlepszych na Starym Kontynencie szermierzy po zmianie terminu oraz lokalizacji odbędzie się w dniach 14-17 maja w Egerze.

Najlepsi szermierze w 2019 roku:

Szpada kobiet:

Xufeng Zou (Chiny) – kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – kat. B
Alena Jewdokimowa (Rosja) – U-23

Szpada mężczyzn:

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – kat. A
Dimitri Coutya (Wielka Brytania) – kat. B
Serhij Szawkun (Ukraina) – kat. C
Maksim Szaburow (Rosja) – U-23
Joshua Waddell (Wielka Brytania) – U-17

Szabla kobiet:

Kinga Dróżdż (Polska) – kat. A
Irma Khetsuriani (Gruzja) – kat. B
Nino Tibiaszwili (Gruzja) – U-23

Szabla mężczyzn:

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – kat. A
Adrian Castro (Polska) – kat. B
Maksim Szaburow (Rosja) – U-23

Floret kobiet:

Jing Rong (Chiny) – kat. A
Beatrice Vio (Włochy) – kat. B
Alena Jewdokimowa (Rosja) – U-23

Floret mężczyzn:

Gang Sun (Chiny) – kat. A
Dimitri Coutya (Wielka Brytania) – kat. B
Nikołaj Łukianow (Rosja) – kat. C
Maksim Szaburow (Rosja) – U-23
Felix Schrader (Niemcy) – U-17

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL