Kobe gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw świata w 2021 roku!

Japońskie Kobe zorganizuje jubileuszową 10. edycję mistrzostw świata w lekkoatletyce. Taką decyzję ogłosił Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski we wtorkowe przedpołudnie.

Pierwsze mistrzostwa świata z udziałem najlepszych niepełnosprawnych lekkoatletów odbyły się w 1994 roku w Berlinie. Począwszy od 2011 roku rozgrywane są co dwa lata. Organizacji ostatnich mistrzostw świata w 2017 roku podjął się Londyn. Na olimpijskim stadionie najliczniejsza w historii polska reprezentacja wywalczyła wówczas 29 krążków: 4 złote, 10 srebrnych oraz 15 brązowych, co w końcowej klasyfikacji zaowocowało dwunastą lokatą. Rywalizację już po raz piąty zdominowali Chińczycy, którzy na podium stawali 65-krotnie (30-17-18).

Gospodarzem tegorocznych mistrzostw będzie Dubaj. Stawka przeprowadzonych w pierwszej połowie listopada zawodów (7-15 listopada – przyp. red.) będzie bardzo wysoka, bowiem poza medalami, o których bez wątpienia marzą wszyscy sportowcy, toczyć się będzie zacięta walka o przepustki na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Biało-czerwoni są w trakcie przygotowań do najważniejszej imprezy sezonu. Szans, by przed tym wydarzeniem zweryfikować swoją formę w konkurencjach biegowych oraz technicznych, będzie kilka, a jedna z nich nadarzy się już w lipcu (19-21 lipca – przyp. red.) podczas lekkoatletycznego Grand Prix na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy.

Na 198 dni przed rozpoczęciem najwazniejszego lekkoatletycznego święta zapadła decyzja o przyznaniu organizacji mistrzostw w 2021 roku japońskiej miejscowości Kobe. Tym samym będą to jubileuszowe dziesiąte mistrzostwa i czwarte rozgrywane poza Europą. Gospodarze spodziewają się przybycia około 1300 zawodników ze 100 krajów, zaś areną sportowych zmagań stanie się Universiade Memorial Stadium.

Londyn zastąpi malezyjskie Kuching

W minionym tygodniu dokonano z kolei wyboru nowego gospodarza tegorocznych mistrzostw świata w pływaniu, które odbędą się ostatecznie w dniach 9-15 września na terenie pływalni London Aquatic Centre położonej w Queen Elizabeth Olympic Park. Podczas zawodów w stolicy Wielkiej Brytanii można będzie zdobywać kwalifikacje na igrzyska w Tokio. W dziewiątej edycji organizatorzy są gotowi na przyjęcie i ugoszczenie około 600 pływaków z 60 krajów.

Poszukiwania nowego gospodarza trwały ponad dwa miesiące. Pod koniec stycznia przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego postanowili odebrać mistrzostwa malezyjskiemu Kuching. Władze tego azjatyckiego kraju nie wyraziły zgody na wydanie wiz izraelskiej reprezentacji. Decyzja ta miała podłoże polityczne, oba państwa od lat nie utrzymują ze sobą formalnych stosunków dyplomatycznych. W paraolimpijskim środowisku zawrzało, bowiem sytuacja ta godziła bezpośrednio w interes izraelskich pływaków, którzy straciliby tym samym szansę na walkę o bilety do Tokio.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL