PŚ w kolarstwie: Piątek w kolorze srebra i brązu

Rozgrywana podczas kolarskiego Pucharu Świata w Ostendzie jazda na czas przyniosła polskim zawodnikom trzy medale. Drugiego dnia po srebro na szosie sięgnęli Marcin Polak z Michałem Ładoszem, zaś Anna Harkowska zgarnęła brąz.

Czwartkowa indywidualna jazda na czas przyniosła biało-czerwonym jeden krążek. Życiowy sukces osiągnął ścigający się na handbike’u Rafał Szumiec, który w zmaganiach kategorii H3 wylądował na najniższym stopniu podium. Dziś do walki o medalowe pozycje przystąpiło trzynaścioro polskich kolarzy. Przed południem na trasę czasówki w C5 wyruszyła Anna Harkowska, triumfatorka czasówki przed tygodniem w Corridonii. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z ubiegłego sezonu czuła na plecach oddech swoich rywalek. Przez cały dystans (łącznie do przejechania było 27 km – przyp. red.) utrzymywała się w dziesięcioosobowej stawce na trzecim miejscu. Taką też lokatę utrzymała do samego końca, mając ostatecznie niespełna 56 sekund straty do świetnie dysponowanej Amerykanki Samanthy Bosco, która wpadła na metę w 42:14,37 min. Obie zawodniczki rozdzieliła w tabeli Brytyjka Crystal Lane-Wright mająca słabszy o 23 sekundy wynik od koleżanki z Zachodu.

Po 27 km liczyła również trasa czasówki w grupach C3 i C4 mężczyzn. W nich również mieliśmy swoich przedstawicieli. W niższej numerem kategorii na osiemnastym miejscu na 25. startujących uplasował się Zbigniew Maciejewski, który zameldował się na finiszu ze słabszym o blisko 5:50 min rezultatem od najlepszego czasu dnia. Poza zasięgiem konkurentów okazał się Niemiec Matthias Schindler, a wraz z nim na podium stanęli jeszcze Kolumbijczyk Alejandro Perea Arango oraz Brytyjczyk Benjamin Watson. W C4 z kolei ostatnią czternastą pozycję ze stratą ponad ośmiu i pół minuty do zwycięzcy zajął Dariusz Pytlak. Tu komplet pucharowych punktów zainkasował brytyjski kolarz George Peasgood, a czołową trójkę uzupełnili Rosjanin Siergiej Pudow oraz kolumbijski szosowiec Diego German Duenas Gomez.

Srebrni w Corridonii, srebrni w Ostendzie

Sesja popołudniowa, w której poza Maciejewskim oraz Pytlakiem o jak najlepsze wyniki walczyły tandemy, przyniosła naszym reprezentantom trzeci w Ostendzie medal. Na podwójnym rowerzo ppojechało łącznie pięć biało-czerwonych duetów. Drugie z rzędu zwycięstwo w czasówce wśród panów celebrowała holenderska para Vincent ter Schure/Timo Fransen, która cztery pętle o długości 9 km każda pokonała w 45:34,18 min. Podobnie jak przed tygodniem drugą lokatę wywalczyli Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem. Nasi brązowi medaliści w tej specjalności z ubiegłorocznych mistrzostw świata okazali się wolniejsi od Pomarańczowych o niecałe 43 sekundy. Różnica pomiędzy pierwszym a trzecim na „kresce” hiszpańskim duetem jadącym w składzie Adolfo Bellido Guerrero/Noel Martin Infante wyniosła już ponad 1:40 min. Znakomicie spisali się również Przemysław Wegner z pełniącym funkcję jego pilota Arturem Korcem, którzy w stawce osiemnastu tandemów znaleźli się tuż za podium. Szósty tandem ze światowego czempionatu dzieliła ostatecznie od brązu niecała minuta.

W stawce 22 żeńskich duetów cenne zwycięstwo zapisały na swoim koncie nieobecne przed tygodniem na Półwyspie Apenińskim Irlandki, Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal. Triumfatorki czasówki dwóch poprzednich mistrzostw świata na liczącej 27 km trasie wykręciły wynik 39:12,26 min. Kolejne dwa duety pojechały wolniej o odpowiednio 19 i 22 s. Ze srebrnego krążka cieszyły się reprezentujące Nową Zelandię Emma Foy i Hanna van Kampen, zaś brąz zgarnęły brytyjskie mistrzynie, Lora Fachie wraz z Corrine Hall. Na szóstej lokacie uplasowała się dziś Iwona Podkościelna z pilotem Aleksadrą Tecław. Podwójne zwyciężczynie z Corridonii miały do podium dwuminutową stratę. Dwa „oczka” niżej znalazły się Karolina RzepaEdytą Jasińską mające ponad trzy minuty straty do irlandzkich mistrzyń. O blisko minutę słabszy od nich czas zanotowały Justyna Kiryła z Barbarą Borowiecką, które ostatecznie zadowolić musiały się trzynastą lokatą.

Wyniki:

Kobiety C5:

 1. Samantha Bosco (USA) – 42:14,37 min
 2. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) +23,17 s
 3. Anna Harkowska (POLSKA) +55,69 s

Mężczyźni C4:

 1. George Peasgood (Wielka Brytania) – 38:38,72 min
 2. Siergiej Pudow (Rosja) +42,47 s
 3. Diego German Duenas Gomez (Kolumbia) +1:04,68 min

  14. Dariusz Pytlak (POLSKA) +8:32,49 min

Mężczyźni C3:

 1. Matthias Schindler (Niemcy) – 39:58,65 min
 2. Alejandro Perea Arango (Kolumbia) +21,35 s
 3. Benjamin Watson (Wielka Brytania) +39,67 s

  18. Zbigniew Maciejewski (POLSKA) +5:48,30 min

Tandemy mężczyźni B:

 1. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) – 45:34,18 min
 2. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +42,84 s
 3. Adolfo Bellido Guerrero/Noel Martin Infante (Hiszpania) +1:42,44 min
 4. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) +2:38,03 min

Tandemy kobiety B:

 1. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 39:12,26 min
 2. Emma Foy/Hannah van Kampen (Nowa Zelandia) +19,33 s
 3. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) +22,56 s

  6. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) +2:24,29 min
  8. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) +3:10,37 min
  13. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka (POLSKA) +4:06,04 min

————

Fot.: saensunderland.com.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL