Kolarstwo szosowe: Polskie tandemy z brązowymi medalami mistrzostw świata!

Na dzień przed oficjalnym zakończeniem kolarskich mistrzostw świata w holenderskim Emmen na koncie polskich kolarzy znajduje się pięć krążków: dwa ze srebrnego kruszcu, a także trzy z brązu. Po trzecie lokaty w wyścigu ze startu wspólnego pojechali dziś na tandemie Marcin Polak z Michałem Ładoszem oraz Justyna Kiryła z Aleksandrą Tecław.

Wielkie kolarskie emocje z udziałem biało-czerwonych czekały nas już z samego rana, gdy na trasę wyścigu ze startu wspólnego wyruszyły nasze tandemy. Przed rokiem w Maniago konkurencja ta przyniosła Polakom dwa krążki. Po srebro pojechał wówczas niezawodny od lat duet w składzie Marcin Polak/Michał Ładosz, po brąz sięgnęły natomiast Iwona Podkościelna z Aleksandrą Tecław, które tym razem o paraolimpijską kwalifikację walczą już w nowych zespołach.

W zmaganiach męskich tandemów walka o kolory medali rozstrzygnęła się na ostatnich metrach pomiędzy pięcioma duetami. Na finisz z grupy, która podkręcała z każdym kilometrem tempo wyścigu, gotowi byli również Marcin Polak z pełniącym funkcję jego pilota Michałem Ładoszem. Biało-czerwoni wpadli ostatecznie na metę na trzeciej pozycji, notując taki sam rezultat (2:16:14 godz.) jak tegoroczni zwycięzcy, którymi ku wielkiej radości gospodarzy mistrzostw okazali się Tristan Bangma wraz z Patrickiem Bosem. Reprezentanci Pomarańczowych w pełni zrehabilitowali się za nie do końca satysfakcjonujący wynik w czwartkowej czasówce, w której zajęli dopiero siódmą pozycję. Obie pary w klasyfikacji zawodów rozdzielili ubiegłoroczni wicemistrzowie świata Adolfo Bellido Guerrero oraz Noel Martin Infante z Hiszpanii. Na jedenastym miejscu z 2,5-minutową stratą zakończyli swój start Przemysław Wegner z Arturem Korcem, zaś trzy lokaty niżej ze słabszym o 9,5 minuty wynikiem uplasowali się Adam Brzozowski i Tomasz Bala.

W wyścigu kobiet w walce o zwycięstwo liczyło się czternaście spośród szesnastu zgłoszonych do rywalizacji duetów. Różnice pomiędzy czołówką były minimalne i podobnie jak w przypadku mężczyzn o końcowym rozkładzie miejsc w tabeli zadecydował zapis z fotokomórki. Najwięcej sił z całej stawki zachowały pochodzące z Nowej Zelandii Emma Foy i Hannah van Kampen, spychając z najwyższego stopnia podium triumfatorki ostatnich edycji mistrzostw Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal z Irlandii, które tym razem zmuszone były zadowolić się srebrem. Obie pary wpadły na metę z takim samym czasem – 2:07:39 godz. Dwie sekundy po nich finiszowały Justyna Kiryła z pilotem Aleksandrą Tecław, które sięgnęły tym samym po brąz. Sukces ten ma dla obu pań z pewnością wyjątkowy smak, bowiem osiągnięty został w debiucie tej pary na międzynarodowej arenie. Siódmą lokatę z czterosekundową stratą do świeżo upieczonych mistrzyń świata zajęły ostatecznie Iwona Podkościelna z Agnieszką Sikorą. Finiszujące sześć sekund później Karolina Rzepa oraz Edyta Jasińska otworzyły z kolei drugą dziesiątkę.

Tuż za podium w zmaganiach kategorii C5 z udziałem dwunastu zawodniczek uplasowała się Anna Harkowska. Srebrna medalistka z Emmen w jeździe na czas przybyła na metę cztery sekundy po Brytyjce Sarze Storey, która triumf w starcie wspólnym przypieczętowała wynikiem 1:49:14 godz. Pozostałe kolory krążków rozdzieliły między sobą Niemka Kerstin Brachtendorf oraz Amerykanka Samatha Bosco, tracąc do światowej legendy kolarstwa jedną sekundę.

Na siedemnastym miejscu ze stratą dwóch okrążeń do czołówki uplasował się w kategorii C4 Sławomir Turonek. Aż siedmiu zawodników z 25-osobowego grona przecięło metę z identycznym rezultatem – 2:05:50 godz. Złoty medal i tęczową koszulkę mistrza świata odebrał Chińczyk Guoping Wei, celebrując swój największy tegoroczny sukces w obecności Rosjanina Siergieja Pudowa oraz Słowaka Patrika Kurila, którzy zgarnęli odpowiednio srebrny i brązowy kruszec.

Aktualny dorobek polskiej reprezentacji podczas dziewiątej edycji mistrzostw świata to pięć krążków: dwa srebrne oraz trzy brązowe. W ostatnim dniu globalnego czempionatu przed szansą na poprawę tych statytyk staną kolarze ręczni.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego:

Tandemy mężczyźni – 103,6 km:

 1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:16:14 godz.
 2. Adolfo Bellido Guerrero/Noel Martin Infante (Hiszpania) +0,0 s
 3. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +0,0 s

  11. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) +2:36 min
  14. Adam Brzozowski/Tomasz Bala (POLSKA) +9:29 min

Tandemy kobiety – 81,4 km:

 1. Emma Foy/Hannah van Kampen (Nowa Zelandia) – 2:07:39 godz.
 2. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) +0,0 s
 3. Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław (POLSKA) +2 s

  7. Iwona Podkościelna/Agnieszka Sikora (POLSKA) +4 s
  11. Karolina Rzepa/Edyta Jasińska (POLSKA) +10 s

Kobiety C5 – 66,6 km:

 1. Sarah Storey (Wielka Brytania) – 1:49:14 godz.
 2. Kerstin Brachtendorf (Niemcy) +1 s
 3. Samantha Bosco (USA) +1 s
 4. Anna Harkowska (POLSKA) +4 s

Mężczyźni C4 – 88,8 km:

 1. Guoping Wei (Chiny) – 2:03:50 godz.
 2. Siergiej Pudow (Rosja) +0,0 s
 3. Patrik Kuril (Słowacja) +0,0 s

  17. Sławomir Turonek (POLSKA) +2 okr.

————

Fot. główne: Brett Florens/ParasportNL.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL