Strona główna AKTUALNOŚCI Kolarstwo szosowe: Zmiany w programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio korzystne dla Rafała...

Kolarstwo szosowe: Zmiany w programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio korzystne dla Rafała Mikołajczyka

0

Przed każdymi igrzyskami paraolimpijskimi dochodzi do pewnych zmian w programach poszczególnych konkurencji, tym razem szczęśliwi mogą być zawodnicy w handbikach rywalizujący w klasie niepełnosprawności H1, bowiem dodano wyścig na czas do programu igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że indywidualna jazda na czas w klasie niepełnosprawności H1 zostanie włączona do konkurencji igrzysk paraolimpijskich w Tokio 2020 roku. Tym samym liczba konkurencji w kolarstwie wyniesie 51 (29 męskich, 20 kobiecych oraz 2 mieszane). Maksymalna liczba kolarzy pozostanie niezmieniona i wynosi 150.

W H1 rywalizują zawodnicy z następującą niepełnosprawnością – uszkodzenie szyjnego, porażenie tricepsu, brak sprawności mięśni brzucha, pleców partii dolnej, brak chwytu. Co prawda w Rio w 2016 roku kolarze z H1 mogli startować w ramach konkurencji H2, jednak na poziomie międzynarodowym zawodnicy z najcięższą grupą niepełnosprawności H1 mieli mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesów z zawodnikami z klasy H2. 

H2 to po prostu inna kategoria zawodników. Są sprawniejsi ze względu na mniejszy ubytek mięśniowy. Niesprawiedliwym jest i byłoby ściganie się z kimś, kto jest zwyczajnie silniejszy i to nie z powodów treningowych

– wyjaśnił Rafał Mikołajczyk, reprezentant Polski startujący w klasie niepełnosprawności H1.

Wśród pań zawodniczki z H1 mogą rywalizować wspólnie z zawodniczkami z kat. H2, H3. W celu wyrównania poziomu rywalizacji zostaną użyte przeliczniki czasu na punkty.

Co oznacza dla nas ta zmiana?

Jeśli chodzi o naszą kadrę, to warto wspomnieć o Rafale Mikołajczyku. Nasz zawodnik z sukcesami startuje na arenie międzynarodowej, w swoim dorobku ma m.in. Kryształową Kulę za zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata w 2016 roku.

To z całą pewnością najlepsza wiadomość w całej karierze sportowej. Sport powinien kierować się zasadą fair play. Umożliwienie walki o medal paraolimpijski jest realizacją tych reguł. Wszyscy zawodnicy chcą równego ścigania. Dobrze, że IPC i UCI to w końcu zauważyło 

– skomentował tę decyzję Rafał Mikołajczyk.

Nasz zawodnik obecnie prowadzi zbiórkę mającą na celu umożliwienie mu startu na sierpniowych mistrzostwach świata we Włoszech oraz podczas Pucharu Świata w Kanadzie. Pomóc można tutaj: https://pomagam.pl/rafalmikolajczyk.

————

Fot. Oficjalny fanpage Rafała Mikołajczyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.