Konrad Powroźnik ze złotem! Cztery medale niesłyszących pływaków na otwarcie mistrzostw świata

Od mocnego uderzenia polscy pływacy rozpoczęli swój udział w mistrzostwach świata niesłyszących na krótkim basenie, których gospodarzem w dniach 15-20 listopada są Gliwice. W pierwszym dniu startów biało-czerwoni wyłowili z basenu cztery krążki. Po ten najcenniejszy, złoty sięgnął Konrad Powroźnik, wygrywając rywalizację na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

Mistrzowski tytuł na 200 metrów delfinem trenujący na co dzień w klubie WKS Śląsk Wrocław Powroźnik przypieczętował rezultatem 2:01,84 min. Wyższość podopiecznego trenerów Jurija Szyczkowa i Kazimierza Bauera na decydujących metrach zmuszeni byli uznać Rosjanie, Denis Martynenko oraz Stiepan Skosyrskij, meldując się na finiszu odpowiednio 0,53 i 2,04 s po zwycięzcy. Poza finałem tej konkurencji znaleźli się Kacper Nowicki (9. miejsce), Jakub Kramarczyk (10.) oraz Rafał Wójcik.

Dwa krążki padły wczoraj łupem Julii Dragan, która w rywalizacji na 400 metrów stylem zmiennym wywalczyła z czasem 4:59,38 min wicemistrzostwo świata. Triumfatorka wyścigu, Rosjanka Polina Biłałowa, rezultatem 4:54,10 min ustanowiła w tej specjalności nowy rekord globu. Trzecia była Ukrainka Anit Machnyk, uzyskując na mecie 5:05,87 min.

17-letnia Dragan świetnie spisała się również w zmaganiach kraulistek na dystansie 200 metrów, w których brązowy medal zwieńczyła czasem 2:07,71 min. Tuż za nią dopłynęła do mety Julia Chmielewska, tracąc do młodszej koleżanki 3,15 s. Mistrzostwo na krótkim basenie zgarnęła Rosjanka Wiktoria Terentiewa, która wynikiem 2:03,54 min rozprawiła się z dotychczasowym rekordem świata. Druga ze stratą zaledwie 0,16 s była Łotyszka Zane Emberkte. Przez eliminacje nie zdołały przebrnąć Weronika Nowicka (9. lokata), a także Nina Bęben (11.).

Brak podium na 200 metrów techniką dowolną 19-letnia Chmielewska odbiła sobie z nawiązką w finale 50 metrów stylem klasycznym. Nasza reprezentantka wpadła na finisz z czasem 33,46 s i we wczorajszym wyścigu zmuszona była uznać wyższość jedynie Białorusinki Aksany Pietruszenki, która rezultatem 32,55 s wymazała z tabel poprzedni rekord globu należący do Polki. Na trzeciej lokacie rywalizację ukończyła Rosjanka Kristina Szajachmietowa (33,74 s). Jedenastą pozycję zajęła ostatecznie Amelia Bęben, a tuż za nią uplasowała się Laura Jarzewicz.

Dobry występ w finale 400 metrów kraulem zanotował Rafał Wójcik, zajmując z wynikiem 4:10,52 min piąte miejsce. Zwyciężył Rosjanin Filip Torisznyj (4:03,65) przed Ukraińcami Artiemem Karnyszem (4:05,87) oraz Iwanem Zinenko (4:08,53). Dziewiąty w eliminacjach był Jakub Kramarczyk, jedenasty Artur Pióro, a na piętnastej lokacie sklasyfikowano Wiktora Wojciechowskiego. Na setkę klasykiem osiemnastoosobową stawkę zamknął z kolei Dawid Dragan.

Na zakończenie pierwszego dnia wyłonieni zostali medaliści w wyścigach sztafetowych 4×100 metrów dowolnym mężczyzn i kobiet, które zdominowały ekipy z Rosji. Męski kwartet płynący w składzie Juliusz Sawka, Igor Stempurski, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik w gronie pięciu zespołów uplasował się z czasem 3:39,52 min na czwartym miejscu. Stawkę czterech drużyn zamknęły Weronika Nowicka, Julia Dragan, Klaudia Jarzewicz, Julia Chmielewska, notując na mecie 4:06,03 min.

——-

Fot. Konrad Powroźnik/FB

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL