Laureus 2020: Znamy nazwiska nominowanych, w stawce aż pięć pań!

Znamy kandydatów do prestiżowego wyróżnienia Laureus 2020! O odebranie nagrody powalczy szóstka sportowców z pięciu krajów. Rok temu podczas uroczystej 20. gali tytuł odebrały alpejki Henrieta Farkasova i Nataly Subrtova ze Słowacji.

Tym razem w gronie sześciorga nominowanych mamy zdecydowaną przewagę pań, o tytuł w kategorii sportowiec roku z niepełnosprawnością powalczy ich aż pięć, zaś stawkę dopełnia holenderski kolarz Jetz Plat (kolarstwo ręczne, triathlon). O nagrodę powalczy również rodaczka Jetze Plata, uprawiająca tenis na wózkach Diede de Groot. Zawodniczka nominowana również była w zeszłym roku. Rok 2019 był dla niej wyjątkowy. Wygrała trzy z czterech singlowych tytułów wielkoszlemowych, przegrywając jedynie w finale Wimbledonu. Zwycięstwo we French Open pozwoliło jej na skompletowanie karierowego Wielkiego Szlema.

Do trzech razy sztuka?

Po raz trzeci z rzędu nominowana jest amerykańska zawodniczka Oksana Masters. Urodzona w 1989 roku na Ukrainie Masters miała silnie zdeformowane ciało, m.in. nieprawidłowo rozwinięte kości nóg, jedną nogę krótszą o sześć centymetrów, sześć zrośniętych palców u każdej z nóg, brak kciuków i zrośnięte wszystkie pozostałe palce u rąk oraz tylko jedną nerkę. Jej matka prawdopodobnie została napromieniowana trzy lata przed jej narodzinami wskutek wybuchu reaktora elektrowni w Czarnobylu. Wkrótce po urodzeniu, ze względu na liczne wady rozwojowe, matka oddała ją do adopcji. Adoptowana w wieku siedmiu lat przez logopedę prof. Gay Masters rozpoczęła nowe życie w USA. Siebie odkryła uprawiając sport, najpierw z powodzeniem wioślarstwo (brąz Londyn ’12), a gdy zdrowie nie pozwoliło, zaczęła startować w biegach narciarskich i biathlonie. Już na swoim koncie ma pięć medali w biegach (2-1-2) oraz dwa srebra w biathlonie wywalczone na igrzyskach paraolimpijskich w 2014 i 2018 roku. Co Oksana osiągnęła w zeszłym roku? Amerykanka była „superbohaterką” w minionym roku, zdobyła pięć złotych medali na mistrzostwach świata i zwyciężyła w klasyfikacji Pucharu Świata. Dodatkowo w wyścigu ze startu wspólnego i czasówce zdobywała srebrne medale na kolarskich MŚ w kategorii handbike H5.

A może wygra brytyjska gwiazda pływania?

Alice Tai startuje w klasyfikacjach SB8, SM8 i S8 dla pływaków z osłabioną siłą mięśni. 20-latka choć piękne lata w sporcie paraolimpijskim ma jeszcze przed sobą, to już w swoim dorobku ma złoto i brąz z Rio de Janeiro. Zachwycający był występ Tai na ostatnich pływackich mistrzostwach świata w Londynie, gdzie siedmiokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, w tym aż pięciokrotnie indywidualnie. Dodatkowo ustanowiła rekord świata w konkurencji 100 metrów S8 w stylu grzbietowym.

Kolejny raz nominowana została Omara Durand (wcześniej 2016 rok). Zawodniczka zanotowała hat-trick, wygrywając biegi na 100 m, 200 m i 400 m podczas Parapan American Games w Limie oraz na mistrzostwach globu w Dubaju. Kubanka startuje w kategorii T12 przeznaczonej dla zawodniczek z niepełnosprawnością wzroku.

Manuela Schar ze Szwajcarii jest drugą z przedstawicielek lekkiej atletyki w gronie nominowanych. Zawodniczka była niepokonana w World Marathon Major Series, wygrywając maratony w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago oraz Nowym Jorku. Dodatkowo ustanowiła nowy rekord świata 1:41.47 min na 800 metrów w kategorii T54 (wyścigi na wózkach) na zawodach w szwajcarskim Nottwil. Od ósmego roku życia porusza się na wózku.

Wszechstronny Plat pogodzi panie?

Jetze Plat tak jak Oksana Masters był nominowany w 2018 roku, jednak tytuł trafił wówczas do szwajarskiego lekkoatlety Marcela Huga. Plat ma za sobą imponujący sezon, w 2019 roku udało mu się uzyskać trzy tytuły mistrza świata, dwa w kolarstwie szosowym oraz jeden w triathlonie.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL