Fot. Jacek Prondzyński

Legia Warszawa mistrzem Polski w amp futbolu

Legia Warszawa wygrała szósty sezon Amp Futbol Ekstraklasy i po raz drugi w historii awansowała do ampfutbolowej Ligi Mistrzów. Mimo wyjątkowo trudnych dla sportu warunków tegoroczne klubowe rozgrywki piłkarzy po amputacjach zaliczyć można do bardzo udanych w znacznej mierze dzięki zaangażowaniu w amp futbol wielkich polskich klubów – Legii Warszawa, Wisły Kraków, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Warty Poznań i Widzewa Łódź.

Kiedy w marcu z powodu pandemii organizatorzy musieli odwołać start Amp Futbol Ekstraklasy, wydawało się, że z tegorocznych długo szykowanych rozgrywek może nic nie wyjść. Tymczasem mimo trudnych warunków udało się zorganizować zakładane cztery turnieje i rozegrać aż czterdzieści meczów. Ampfutbolowa liga została więc nie tylko uratowana, ale i znacząco wzmocniona. Dołączyły do niej bowiem wielkie kluby, które bardzo mocno pomogły w promocji dyscypliny, co przełożyło się na zwiększenie ilości zawodników i kibiców śledzących Amp Futbol Ekstraklasę.

Wejście do rozgrywek tak uznanych klubów zwiększyło też poziom rywalizacji sportowej i dodało jej dodatkowego smaku. Stało się tak tym bardziej, że w walkę o tytuł mistrza Polski i awans do Ligi Mistrzów włączyły się Legia Warszawa i Wisła Kraków.

Przed ostatnim rozgrywanym w Poznaniu turnieju legioniści potrzebowali sześciu punktów w czterech meczach, aby bez oglądania się na innych zagwarantować sobie mistrzostwo Polski. Piłkarze Mateusza Szczepaniak spełnili ten cel już w pierwszym dniu turnieju – ograli Wartę Poznań oraz Podbeskidzie Kuloodpornych Bielsko-Biała i mogli otworzyć szampany.

FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Dla zawodników z Warszawy to drugie mistrzostwo w historii, ale w 2018 roku triumfowali jeszcze jako Gloria Varsovia. Dopiero później stali się sekcją Legii. – To mistrzostwo dużo większej wagi niż dwa lata temu – przyznaje Jakub Popławski, bramkarz warszawian. – Ten sukces ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, w trakcie pandemii, a więc trudnego czasu dla wszystkich. Mistrzostwo to coś wspaniałego dla nas, naszych bliskich i kibiców. Wreszcie można się uśmiechnąć – cieszył się Popławski, który miał jeszcze jeden powód do radości: został wybrany najlepszym bramkarzem sezonu.

Drugie miejsce w Amp Futbol Ekstraklasie 2020 zajęła Wisła Kraków, która przed rozpoczęciem sezonu stawiana była w roli faworyta rozgrywek. – Jeszcze w sobotę wierzyliśmy w mistrzostwo, ale przede wszystkim wiedzieliśmy, że chcemy wygrać ten turniej i wszystkie mecze w Poznaniu. Nawet jeśli nie udało się wywalczyć złotych medali, to jest to dla nas nauka. Dzięki takim zwycięstwom coraz mocniej wierzymy w siebie i za rok zamierzamy wygrać tą ligę – deklaruje Krystian Kapłon, pomocnik Wisły. W dużej mierze dzięki jego znakomitej postawie „Biała Gwiazda” wygrała turniej w Poznaniu z kompletem zwycięstw. Świetnie spisywał się jednak w całych rozgrywkach, więc nie może dziwić, że na ich zakończenie odebrał statuetki dla króla strzelców (18 goli), najlepszego pomocnika oraz najlepszego zawodnika sezonu.

FOT. PIOTR KUCZA/FOTOPYK

Równie wielkie powody do radości jak Kapłon czy gracze Legii mieli ampfutboliści debiutującego w rozgrywkach Widzewa Łódź. Ich całoroczna ciężka praca została wreszcie nagrodzona – w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała zdobyli pierwszą bramkę w historii występów w Amp Futbol Ekstraklasie (efektownym trafieniem popisał się Sławomir Plicha). Co więcej, widzewiacy byli blisko sprawienia dużej niespodzianki i pokonania gospodarzy turnieju, Warty Poznań. Gracze z Łodzi prowadzili aż do ostatniej minuty, ale w doliczonym czasie gry Kacper Hała zdołał wyrównać. Dzięki temu dla Warty również były to udane zawody, ponieważ po raz pierwszy zdobyła przynajmniej po punkcie w dwóch meczach turnieju. Wcześniej gospodarze niespodziewanie zremisowali z Podbeskidziem Bielsko-Biała. W przekroju całego sezonu „górale” mimo wejścia do strefy medalowej mogą czuć pewien niedosyt. W kilku meczach sezonu z Legią czy Wisłą pokazali bowiem, że grając w najmocniejszym składzie są w stanie wygrać z każdym. Kontuzje i problemy kadrowe sprawiły, że musieli zadowolić się najniższym miejscem na podium. Sytuacja ta pokazuje jednak, jak ciekawy może być kolejny sezon rozgrywek.

W całym tegorocznym sezonie oraz w turnieju finałowym w Poznaniu emocji nie brakowało. Najwięcej radości przyniósł on oczywiście Legii, która w przyszłym roku ponownie będzie reprezentowała Polskę w Lidze Mistrzów EAFF. W 2019 roku w Gruzji Legia zdobyła brązowe medale, pokonując mistrza Anglii Everton i mistrza Irlandii Cork City.

Amp Futbol Ekstraklasa 2020 – tabela końcowa:

 1. Legia Warszawa
 2. Wisła Kraków
 3. TSP Kuloodporni Bielsko-Biała
 4. Warta Poznań
 5. Widzew Łódź

Nagrody Amp Futbol Ekstraklasy 2020:

 • PIŁKARZ SEZONU – Krystian Kapłon (Wisła Kraków)
 • KRÓL STRZELCÓW – Krystian Kapłon (Wisła Kraków)
 • BRAMKARZ SEZONU – Jakub Popławski (Legia Warszawa)
 • OBROŃCA SEZONU – Przemysław Świercz (Wisła Kraków)
 • POMOCNIK SEZONU – Krystian Kapłon (Wisła Kraków)
 • NAPASTNIK SEZONU – Kamil Grygiel (Wisła Kraków)
 • TRENER SEZONU – Dariusz Sylwestrzak (Warta Poznań)
 • ODKRYCIE SEZONU – Mateusz Kowalczyk (Widzew Łódź)
 • NAJLEPSZY MŁODY ZAWODNIK – Tymoteusz Bauer (Widzew Łódź)
 • DZIACZ SEZONU – Martyna Pajączek/Marcin Tarociński/Rafał Pierzchalski/Maciej Stoczkiewicz (Widzew Łódź)
 • NAGRODA SPECJALNA – Widzew Łódź za dobrowolną grę w osłabieniu w meczu z Wisłą Kraków
 • NAGRODA FAIR PLAY – Wisła Kraków

Wyniki ostatniego turnieju:

28 listopada:

Warta Poznań – Legia Warszawa 0:3 (0:1)
Gole: Kożuch (8 i 34), Pokorski (31-sam)

Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Widzew Łódź 3:1 (0:1)
Gole: Dobkowski (24 i 24), Szczyrba (35) – Plicha (20+1)

Warta Poznań – Wisła Kraków 0:6 (0:2)
Gole: Kapłon (11, 13 i 37), Grygiel (29 i 36), Adamczyk (31)

Legia Warszawa – Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
Gole: Kożuch (14), Susz (19), Miedwiediuk (20+1), Łastowski (21) – Wrona (40)

Wisła Kraków – Widzew Łódź 6:0 (3:0)
Gole: Wieczorem (4 – sam.), Kapłon (7, 20+1 i 39), Pielka (29), Guszkiewicz (31)

29 listopada:

Warta Poznań – Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko Biała 1:1 (0:1)
Gole: Szwed (22) – Skrzypek (16 – sam.)

Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:0 (3:0)
Gole: Sadłowski (5), Kożuch (11 i 18)

Podbeskidzie Kuloodporni Bielsko-Biała – Wisła Kraków 2:4 (1:2)
Gole: Ziółkowski (18), Dobkowski (38) – Kapłon (3), Świercz (20+1), Grygiel (27), Łubiarz (29)

Warta Poznań – Widzew Łódź 1:1 (0:0)
Gole: Hała (40+2) – Plicha (36-k.)

Legia Warszawa – Wisła Kraków 1:2 (1:2)
Gole: Świercz (20 – sam.) – Rosiek (7), Grygiel (13)

————

Informacja prasowa.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL