Lekkoatleci z zespołem Downa gotowi na podbój Tampere!

W fińskim Tampere ruszają otwarte mistrzostwa Europy w lekkoatletyce oraz tenisie stołowym, w których prawo startu przysługuje osobom z zespołem Downa. O tytuły najlepszych na Starym Kontynencie zawodników powalczy pięcioro utalentowanych polskich lekkoatletów.

Organizatorem otwartych mistrzostw Europy jest Fińskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych. Impreze ta odbywa się pod auspicjami dwóch prężnie działających sportowych organizacji IAADS (ang. International Athletics Association for Persons with Down Syndrome) i ITTADS (ang. International Table Tennis Association for Down Syndrome), które w ramach międzynarodowej federacji SU-DS (ang. Sports Union for Athletes with Down Syndrome) odpowiedzialne są za krzewienie kultury fizycznej wśród osób z zespołem Downa w obszarze lekkiej atletyki oraz tenisa stołowego.

Na tegoroczne mistrzostwa powołania otrzymało 68 atletów z jedenastu następujących krajów: Finlandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Czech, Szwecji, Włoch, Rosji, Portugalii, Turcji, Zimbabwe oraz Polski. To specjaliści w swoich dziedzinach, którzy zmuszeni byli wypełnić narzucone przez organizatorów wyśrubowane minima, aby zdobyć upragnione kwalifikacje. W lekkoatletycznych konkurencjach do walki o mistrzowskie tytuły przystąpi 52 sportowców, pozostali uczestnicy swoich medalowych szans poszukiwać będą za pingpongowym stołem.

Humory dopisują, w piątek pierwsze starty! Fot. SONI

W Polsce z każdym rokiem systematycznie przybywa miejsc, gdzie osoby z inetelektualną niepełnosprawnością  mogłyby na poziomie wyczynowym zgłębiać tajniki wybranych przez siebie dyscyplin. Najbardziej popularne kierunki rozwoju to lekkoatletyka, pływanie, narciarstwo oraz sporty walki. Na odbywające się po raz piąty lekkoatletyczne mistrzostwa Starego Kontynentu z udziałem osób z zespołem Downa kwalifikacje uzyskali Zofia DzięciołMagdalena Dąbrowska, Zuzanna Szymańska, Mikołaj Woźniak oraz Ismael Afana. Cała piątka na co dzień uczęszcza do warszawskich szkół specjalnych, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów doskonalą się w konkurencjach biegowych oraz technicznych.

Pierwsze starty lekkoatletów na lokalnym stadionie Ratina zaplanowano na piątek, ostatnie komplety medali przyznane zostaną w niedzielę. Poczynania biało-czerwonych na bieżni, rzutni oraz skoczni można śledzić w mediach społecznościowych za pośrednctwem stron ParaSportowi oraz SONI.

————

Fot.: Fundacja SONI.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL