Lekkoatletyka: Medale XXVI Mistrzostw Polski „Sprawnych Razem” rozdane

W miniony weekend na terenie stadionu MOSiR-u w Ciechanowie odbyły się XXVI Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce „Sprawnych Razem”. Medale rozdano w konkurencjach biegowych oraz technicznych.

W 26. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Polski wystąpili zawodnicy z intelektualną niepełnosprawnością w stopniu lekkim bądź umiarkowanym z następujących województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Na listę medalistów wpisali się ostatecznie przedstawiciele dziesięciu regionów. Triumfowali lekkoatleci z Mazowsza, którzy zgarnęli z bieżni dwadzieścia jeden krążków: po osiem złotych i srebrnych oraz pięć brązowych. Szesnastokrotnie na podium stawali przedstawiciele z Pomorza cieszący się z dorobku sześciu złotych, siedmiu srebrnych i trzech brązowych trofeów. Trójkę z czterema zwycięstwami oraz dwiema drugimi lokatami uzupełnili lekkoatleci z Wielkopolski.

Miejsce Województwo Złoto Srebro Brąz Razem
1. Mazowieckie 8 8 5 21
2. Pomorskie 6 7 3 16
3. Wielkopolskie 4 2 6
4. Małopolskie 4 3 7
5. Zachodniopomorskie 3 4 6 13
6. Lubuskie 3 4 2 9
7. Dolnośląskie 1 2 3
8. Świętokrzyskie 1 1 2
9. Kujawsko-pomorskie 3 2 5
10. Lubelskie 1 9 10

W trakcie dwudniowych zmagań wyłoniono zwycięzców w trzynastu męskich oraz dziesięciu żeńskich konkurencjach z podziałem na kategorie wiekowe (poniżej i powyżej 16. roku życia). Po raz drugi w historii mistrzostw w ramach odrębnej kategorii przeprowadzona została rywalizacja lekkoatletów z zespołem Downa. Sportowcy z tej grupy próbowali swoich sił w skoku w dal oraz biegach na 100 i 400 metrów. Z podwójnego tytułu mistrza kraju cieszył się Mikołaj Woźniak, który do złota w skoku w dal dorzucił triumf na „setkę”. Już pod koniec lipca biało-czerwona reprezentacja powalczy w fińskim Tampere o medale otwartych mistrzostw Europy. Wkrótce podamy pełen skład polskiej ekipy na te zawody.

W Ciechanowie nie mogło zabraknąć zawodników kadry paraolimpijskiej – multimedalistów igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. W skoku w dal świetnie spisała się Karolina Kucharczyk, która tegoroczny sezon startowy otworzyła w Opolu wynikiem 6,02 m. W Ciechanowie aktualna rekordzistka świata w tej specjalności (6,14 m z ME w Berlinie – przyp. red.) lądowała w piaskownicy 12 centymetrów bliżej. Indywidualnie dwa krążki wywalczył Daniel Pek, który był pierwszy na 800 metrów, zaś na dystansie 1500 metrów zmuszony był uznać wyższość Sylwestra Jaciuka. Szczyt formy szykowany jest na listopadowy czempionat globu w Dubaju, gdzie rozdane zostaną przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Znakomite przetarcie przed docelową imprezą stanowić będą rozgrywane cztery tygodnie wcześniej w Brisbane Global Games, podczas których zaprezentuje się około tysiąca sportowców w dziewięciu dyscyplinach.

Wyniki mistrzostw Polski (opracowanie własne):

 

 

Fot.: Łukasz Głasek/Parasportowi.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL