Lotki w dłoń! Ruszają mistrzostwa świata w parabadmintonie

Reprezentacja Polski w parabadmintonie zameldowała się już w Korei Południowej, która w przyszłym tygodniu (22-26 listopada) gościła będzie najlepszych na świecie zawodników w tej dyscyplinie. O czołowe lokaty w dalekiej Azji powalczy ośmioro biało-czerwonych.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Sam badminton jest stosunkowo młodą dyscypliną olimpijską. Swój formalny debiut podczas igrzysk paraolimpijskich będzie miał za trzy lata w Tokio. Ta prężnie rozwijająca się dyscyplina cieszy się coraz większą popularnością wśród osób z niepełnosprawnością. Z roku na rok przybywa wyczynowo uprawiających ją zawodników, a także kibiców, którzy coraz tłumniej przybywają na sportowe hale.

Pierwsze mistrzostwa świata w parabadmintonie rozegrane zostały w 1998 roku w Amersfoort w Holandii. Od 2001 roku odbywają się one w odstępie dwuletnim. Gospodarzem tegorocznej, jedenastej już odsłony mistrzostw, będzie południowokoreańska miejscowość Ulsan.

Z poprzednich mistrzostw świata, które w 2015 roku odbyły się w Wielkiej Brytanii, biało-czerwoni powrócili do kraju z czterema krążkami: dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi. Z podwójnego wicemistrzostwa świata cieszyć się wtedy mógł Bartłomiej Mróz, który na drugim stopniu podium stawał w grze pojedynczej oraz grze podwójnej w parze z Turkiem Ilkerem Tuzcu (kat. SU5). Na trzecim miejscu w singlu kobiet w kategorii SS6 uplasowała się natomiast Maria Bartusz, która wraz z pochodzącą z Irlandii Emmą Farnham sięgnęła po drugi brąz w deblu.

W Korei Południowej o powtórkę tego wyniku powalczy ośmioro Polaków. W oficjalnym składzie na mistrzostwa globu znalazło się miejsce dla:

  • Marii Bartusz (kat. SS6),
  • Darii Bujnickiej (kat. SS6),
  • Weroniki Krzemińskiej (kat. SS6),
  • Oliwii Szmigiel (kat. SS6),
  • Katarzyny Ziębik (kat. SL3),
  • Denisa Grzesiuka (kat. SL4),
  • Bartłomieja Mroza (kat. SU5),
  • Jakuba Sikorskiego (kat. WH1).

O kategoriach niepełnosprawności występujacych w parabadmintonie wcześniej pisaliśmy tutaj.

Pierwsze mecze rozegrane zostaną w środę 22 listopada. O wynikach biało-czerwonych informować będziemy na bieżąco na naszej stronie.

————

Fot.: Para-Badminton Poland.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL