Lubelszczyzna gościnna dla szosowców. XXIII edycja Hetman Tandem Cup przechodzi do historii

Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do rywalizacji na szosie powrócili kolarze. W miniony weekend  (9-12 lipca) sprawdzili oni swoją aktualną dyspozycję w rozgrywanym na terenie Lublina i okolic czteroetapowym międzynarodowym wyścigu Hetman Tandem Cup 2020.

Wyścig Hetman Tandem Cup to największa w naszym kraju impreza kolarska o zasięgu międzynarodowym z udziałem zawodników niewidomych i słabowidzących. Zawody odbywają się w majowy weekend, jednak w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa rywalizację przesunięto o dwa miesiące. Podczas tegorocznej XXIII edycji wydarzenia oprócz zawodników z niepełnosprawnością wzrokową, którym na trasie towarzyszą piloci, o triumf w generalnej klasyfikacji na terenie malowniczej Lubelszczyzny zawalczyli także kolarze z niepełnosprawnością ruchową (kat. C1-C5, H1-H5 mężczyzn i kobiet). Wśród startujących nie zabrakło członków kadry narodowej Polski, z medalistami ostatnich szosowych mistrzostw świata na czele.

W rywalizacji męskich tandemów po końcowe zwycięstwo pojechali reprezentujący Niderlandy Tristan Bangma wraz z Patrickiem Bossem, którym minimalnie ustąpił pola nasz eksportowy duet ścigający się na co dzień w składzie Marcin Polak/Michał Ładosz. Podium uzupełnili Adam Brzozowski wraz z Tomasz Balą. Wśród pań nie było mocnych na brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw globu, Justynę Kiryłę i Aleksandrę Tecław, których wyższość zmuszone były uznać pary Angelika Biedrzycka/Edyta Jasińska oraz Karolina Rzepa/Agnieszka Sikora.

Główne role biało-czerwoni odegrali również w grupach startujących na handbike’u. Zmagania w H2 zakończyły się triumfem Piotra Kacalskiego, na kolejnych pozycjach sklasyfikowano Michała Żylińskiego oraz Michaela Jonka. W H3 z wygranej z wyraźną przewagą nad Niemcem Steffenem Seifartem i Słowakiem Milosem Hudecem cieszył się Rafał Szumiec. Zgodnie z przewidywaniami nie do zatrzymania w H4 okazał się nasz trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk, pozostałe dwie medalowe pozycje wywalczyli Słowak Daniel Kukla oraz Przemysław Owczarczyk. W H5 natomiast najszybszy okazał się Krzysztof Plewa, a podium uzupełnili Witold Misztela i Sławomir Gorzkowski. W H3 do rywalizacji przystąpiła jedynie Anna Oroszowa ze Słowacji, która również dojechała do mety.

W kategorii C1 panów wystartował jedynie Paweł Wagner, zaś w C3 Zbigniew Maciejewski. W C2 wygrał Ivo Koblasa z Czech przed Piotrem Walkuszem. W C4 najszybszym zawodnikiem okazał się Sławomir Turonek, pokonując na trasie Dariusza Pytlaka i Michała Rutkowskiego. W C5 z kolei Piotr Bloma nie dał szans Markowi Ciszyńskiemu. Do zmagań w C2 kobiet Niemka Maike Hausberge nie dała większych szans swojej rodaczce Katharina Nowka. W C5 rywalizowała tylko nasza paraolimpijska multimedalistka Anna Harkowska, która szlifuje formę do przyszłorocznych igrzysk.

————

Fot.: Oficjalny fanpage Rafała Wilka.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL