Majka i Gadowski brązowymi medalistami wioślarskich mistrzostw Europy!

W Poznaniu zakończyły się mistrzostwa Starego Kontynentu w wioślarstwie z udziałem pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych sportowców. Gospodarze imprezy czterokrotnie meldowali się na podium zawodów, a po brązowy krążek w paraolimpijskiej konkurencji mieszanych dwójek PR2 Mix2x popłynął duet Jolanta Majka/Michał Gadowski.

Mistrzostwa Europy na poznańskiej Malcie z udziałem pełnosprawnych i niepełnosprawnych wioślarzy były pierwszymi i zarazem ostatnimi międzynarodowymi zawodami w tegorocznym kalendarzu startowym. Impreza, którą pierwotnie zaplanowano na początek czerwca, a przez pandemię COVID-19 przesunięto na termin 9-11 października, przyciągnęła ponad 570 sportowców z 31 krajów. W trakcie mistrzostw wyłonieni zostali medaliści w łącznie 22 konkurencjach. Dla przedstawicieli konkurencji paraolimpijskich czekały krążki w czterech wydarzeniach: jedynkach kobiet i mężczyzn (PR1 W1x i PR1 M1x), dwójkach mieszanych (PR2 Mix2x) oraz mieszanych czwórkach ze sternikiem (PR3 Mix4+).

Na zawody na własnym terenie powołana została trzyosobowa reprezentacja paraolimpijska w składzie Jolanta Majka, Michał Gadowski oraz Jarosław Kailing (wszyscy KSI START Szczecin). Dorobek podopiecznych trenera kadry narodowej Tomasza Kaźmierczaka to jeden brązowy krążek naszej eksportowej dwójki Majka/Gadowski oraz szósta lokata wywalczona przez skiffistę Kailinga.

W piątek rozegrane zostały eliminacje. Z bezpośredniego awansu do dzisiejszego finału w wioślarskich jedynka PR1 M1x cieszył się Jarosław Kailing, finiszując w swojej serii na drugiej lokacie. W rozgrywanym w godzinach porannych wyścigu medalowym 57-letni zawodnik przez większość dystansu utrzymywał się na czwartej lokacie. Słabsza w porównaniu z rywalami końcówka sprawiła, że z wynikiem 10:27,78 min zamknął sześcioosobową stawkę. Mistrzowski tytuł powędrował do Ukraińca Romana Poliańskiego, który wpłynął na metę z czasem 9:34,54 min. Srebro zgarnął Rosjanin Aleksiej Czuwaszew (+13,29 s), a najlepszą trójkę uzupełnił Niemiec Marcus Klemp (+24,88 s).

Medalowe nadzieje wiązane były z występem Jolanty Majki i Michała Gadowskiego, którzy posiadają w swoim dorobku m.in. brąz (2017) oraz srebro (2018) mistrzostw świata. Szósty duet ubiegłorocznego globalnego czempionatu, dający im tym samym przepustkę na przełożone na przyszły rok igrzyska paraolimpijskie w Tokio, zaprezentował się na poznańskiej Malcie w nowej konfiguracji. Rolę szlakowego w mieszanych dwójkach PR2 Mix2x przejął tym razem Gadowski, a ustawienie to zaowocowało brązowym krążkiem. Biało-czerwoni ostatecznie przecięli metę z rezultatem 8:29,03 min, tracąc do drugich na mecie Ukraińców Switłany Bogusławskiej i Jarosława Kojudy 2,48 s. Po mistrzowskie tytuły sięgnęli będący poza zasięgiem Holendrzy, Annika van der Meer oraz Corne de Koning, którzy przypieczętowali zwycięstwo czasem 8:19,77 min.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL