Fot. Robert Kwiatek/Polska Fundacja Paraolimpijska

Majka i Gadowski z kwalifikacją na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu!

W Belgradzie trwają mistrzostwa świata w wioślarstwie, których stawką są przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu. W stolicy Francji na pewno zobaczymy naszą mieszaną dwójkę paraolimpijską w składzie Jolanta Majka i Michał Gadowski, która w pięknym stylu wygrała wczorajszy repasaż, kwalifikując się do sobotniego wyścigu o medale.

Dla Jolanty Majki i Michała Gadowskiego będą to już czwarte wspólne igrzyska. Na co dzień trenują w klubie KSI Start Szczecin, szkoląc się pod okiem znakomitego fachowca, trenera Tomasza Kaźmierczaka, który doprowadził ich do największych w karierze sukcesów. Na igrzyskach w 2012 roku w Londynie w dwójkach mieszanych oboje uplasowali się na dziesiątym miejscu, a cztery lata później w Rio de Janeiro awansowali do głównego finału, w którym ostatecznie zajęli szóste miejsce. Swój najlepszy dotąd wynik powtórzyli w 2021 roku w paraolimpijskim starcie w Tokio.

Mistrzostwa świata w wioślarstwie, których gospodarzem w dniach 3-10 września jest stolica Serbii, przyciągnęły ponad 1000 sportowców z 74 krajów. Stawką tegorocznego czempionatu poza medalami są bezpośrednie kwalifikacje na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Paryżu. W przypadku mieszanych dwójek paraolimpijskich PR2 Mix2x, w której od lat z powodzeniem rywalizuje nasza eksportowa para, przepustkę na igrzyska gwarantował awans do finału A z udziałem sześciu osad.

Swój wymarzony cel Majka z Gadowskim mogli zrealizować już we wtorkowym biegu eliminacyjnym, w którym przepustki przyznano zwycięzcom obu serii. Biało-czerwoni finiszowali na drugim miejscu ze stratą 1,6 s do irlandzkiego duetu Steven Mcgowan/Katie O’brien, co oznaczało walkę o Paryż w rozgrywanym nazajutrz repasażu. Wyścig ten okazał się dla Polaków czystą formalnością. Prowadzili od startu do mety, a ich pozycja liderów nawet przez moment nie była zagrożona. Do finału A wpłynęli z rezultatem 8:46,25, mając 5,2 s przewagi nad reprezentującymi Holandię Cornelisem De Koningiem i Chantal Haenen. Finał tej konkurencji odbędzie się w sobotę.

W zaplanowanym na piątek półfinale jedynek PR1M1x zameldował się Arkadiusz Skrzypiński, który dobrze popłynął w środowym wyścigu repasażowym, zajmując z wynikiem 11:06,20 drugą lokatę. Bilety do stolicy Francji w zmaganiach skiffistów otrzyma siódemka najlepszych zawodników.

____________

Fot. (ilustr.) Robert Kwiatek/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL