ME w koszykówce na wózkach: Bolesna porażka z mistrzami świata

Reprezentacja Polski w koszykówce na wózkach poniosła trzecią z rzędu porażkę podczas rozgrywanych przed własną publicznością mistrzostw Starego Kontynentu. W swojej czwartej grupowej potyczce biało-czerwoni nie sprostali Brytyjczykom, ulegając im wysoko 61:83.

W przedostatnim czwartym meczu fazy grupowej koszykarskiego czempionatu biało-czerwoni zmierzyli się z ekipą Wielkiej Brytanii. To rywal z najwyższej półki – aktualni mistrzowie świata i Europy, a także brązowi medaliści ostatnich igrzysk paraolimpijskich. Wyspiarze przed rozpoczęciem mistrzostw wymieniani byli w gronie faworytów do medali. Swoboda, z jaką rozprawiają się z kolejnymi przeciwnikami, pozwala wnioskować, że i tym razem do swojego kraju powrócą z dodatkowym bagażem.

Polscy koszykarze nie przestraszyli się utytułowanych Brytyjczyków. Przez cztery minuty pierwszej kwarty gra miała wyrównany przebieg. Głodni czwartego zwycięstwa Wyspiarze cały czas trzymali rękę na pulsie. Przy stanie 8:7 zaczęli powiększać swoją przewagę nad gospodarzami, którym nie pomógł ani głośny doping kibiców, ani świetna postawa grającego trenera Piotra Łuszyńskiego, który w całym spotkaniu rzucił łącznie 27 „oczek”. Po dziesięciu minutach Polacy przegrywali 18:23.

W drugiej kwarcie polscy koszykarze ruszyli w szaloną pogoń za coraz bardziej rozkręcającym się przeciwnikiem, wychodząc po dwóch minutach gry na dwupunktowe prowadzenie 25:23. Walka w tej partii była bardzo wyrównana. Popełnione przez Polaków w końcówce błędy sprawiły jednak, że na przerwę schodzili do szatni z sześcioma punktami straty (34:40).

W sercach naszych koszykarzy do końca tliła się nadzieja, że zdołają odwrócić losy meczu. Słabsza w ich wykonaniu trzecia partia, którą przegrali ostatecznie 9:20, pozbawiła ich złudzeń. Czwarta kwarta podobnie jak pierwsza zakończyła się niekorzystnym dla Polaków wynikiem 18:23, a cały mecz – 61:83. Trzecia z rzędu porażka mocno komplikuje sytuację biało-czerwonych w grupie A. Aby wciąż pozostać w grze o igrzyska, zespół trenera Łuszyńskiego musi wygrać jutrzejszą batalię z Austriakami.

Skład polskiej reprezentacji na ME (+ punktacja w meczu):

Polska: Krystian Sobieraj (7), Dominik Mosler (9), Tomasz Łyko, Krzysztof Kozaryna, Krzysztof Bandura, Andrzej Macek (12), Adrian Łabęcki, Mateusz Filipski, Piotr Darnikowski, Przemysław Bonio, Piotr Łuszyński (27), Marcin Balcerowski (6).

Polska – Wielka Brytania 61:83 (18:23, 16:17, 9:20, 18:23)