ME w pływaniu: Makowski wygrywa eliminacje, Czech drugi

Udaną sesje eliminacyjną podczas mistrzostw Europy w Dublinie mają za sobą nasi pływacy. Spośród sześciu zawodników, którzy wystąpili rano, aż piątkę zobaczymy w  finale. Ze świetnej pierwszej pozycji awans uzyskał Wojciech Makowski, zaś z drugiej Jacek Czech. Oprócz nich eliminacje przeszli Monika Belczewska, Przemysław Drąg i Rafał Kalinowski. W wieczornych finałach zobaczymy również Aleksandrę Ochterę oraz Kamila Rzetelskiego.

Jako pierwszy z Polaków na pływalni National Aquatic Centre w Dublinie zaprezentował się Michał Golus w wyścigu na 200m st. zmiennym w klasie SM8, w której rywalizują m.in.  zawodnicy z po amputacjach rąk. Zawodnik Wodnika Radom rywalizował w trzeciej serii. Niestety został zdyskwalifikowany, choć po 100 metrach jego nazwisko widniało na trzecim miejscu na tablicy wyników. W tej samej konkurencji w tej samej klasie niepełnosprawności rywalizowała 24-letnia Monika Belczewska. Reprezentantka Polski trenująca w klubie Szansa START Gdańsk zajęła czwarte miejsce z czasem 3:15.39 min. Polka straciła 16,21s do zwycięskiej Claire Supiot z Francji (2:59.28). Przed Moniką uplasowały się jeszcze Amalie Vinther oraz Anezka Floriankova, Dunka do pierwszego miejsca straciła 7,38s, zaś Czeszka – 14,14s. Za Polką uplasowała się jedynie Ana Majsec z Chorwacji (+53,39s). W drugiej serii szybsze były od naszej reprezentantki cztery zawodniczki. Wyścig i całe eliminacje wygrała Xenia Palazzo z Włoch, wyprzedzając o 4,14s. Megan Richter z Wielkiej Brytanii. Trzecia była Czeszka Vendula Duskoba z wynikiem 3:12.14 min, a czwarta Hiszpanka Nahia Zudaire Borrezo, która finiszowała z czasem 3:13.59 min. Polka awansowała do finału z ósmym wynikiem, a w eliminacjach wzięło udział jedenaście pań. Finał zostanie rozegrany o godz. 19:19.

Kolejnym naszym reprezentantem był Rafał Kalinowski. 21-letni pływak udział w ME rozpoczął od startu na 100m st. klasycznym w klasie niepełnosprawności SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.  Polak do finału awansował z piątej pozycji. W swojej serii zajął drugą lokatę. W sześcioosobowej stawce przegrał jedynie o 1,98s. z Ukraińcem Dmytro Vanzenko. Polak uzyskał czas 1:14.07 min. W drugiej serii trzech zawodników uzyskało lepszy czas od Kalinowskiego.  Najlepszy okazał się Denys Dubrow z Ukrainy (1:08.92), przed Stefano Raimondi z Włoch (+1,08s) oraz Tamasem Tothem z Węgier (+4,05s). W eliminacjach wzięło udział 12 zawodników. Finał odbędzie się o 19:26.

Na ME nie mogło zabraknąć niezwykle doświadczonego Jacka Czecha. 42-latek posiadający klasę startową S2 (pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją) rozpoczął od sprintu stylem grzbietowym. W pierwszej serii wystąpiło czterech zawodników, a w drugiej sześciu, w tym również Polak. Nasz pływak awansował do finału z drugim wynikiem – 1:14.77 min. Triumfował Grek Aristeidis Makrodimitris (1:07.33 min). Trzeci zawodnik Anton Kol uzyskał czas 19,70s gorszy od Polaka. Pierwszą serię wygrał z wynikiem 1:16.63 min. Izraelczyk Iyad Shalabi. Finał odbędzie się o godz. 20:45.

Bardzo ciekawe były eliminacje 50m st. dowolnym S11, gdzie zobaczyliśmy dwóch zawodników z Polski. Klasa niepełnosprawności S11 przeznaczona jest dla zawodników z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła. Nasz kraj reprezentowali utytułowany na arenie międzynarodowej Wojciech Makowski oraz Przemysław Drąg. Obaj panowie startowali w drugiej serii. Rewelacyjnie spisał się Wojciech Makowski, który wygrał serię z czasem 27,66s. Polak pokonał o 0,30s  Litwina Edgarasa Matakasa oraz o 1,72s Miroslava Smrckę z Czech. Drugi z Polaków finiszował szósty z czasem 30,60s. (+2,94s).  Czas Makowskiego dał mu zwycięstwo w eliminacjach, triumfator pierwszej serii Białorusin Hryhory Zudazilau miał czas gorszy o 0,11s. Drąg awansował z siódmym czasem. Finał odbędzie się o godz. 20:50.

Oprócz wspomnianych zawodników, w finałach wieczornych zobaczymy Aleksandrę Ochterę (100m st. klasycznym SB9, godz. 19:30) oraz Kamila Rzetelskiego (100m st. motylkowym S13, godz. 21:19)

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL