Milena Olszewska i Ireneusz Kapusta walczą o zwycięstwo w prestiżowym plebiscycie!

Początek roku to doskonały moment na uhonorowanie sportowych dokonań tych, którzy przez ostatnich dwanaście miesięcy ciężko pracowali na sukces. Wielkie wyróżnienie spotkało polskich łuczników, Milenę Olszewską oraz Ireneusza Kapustę, którzy znaleźli się wśród nominowanych w organizowanym przez Międzynarodową Federację Łuczniczą plebiscycie na zawodnika roku.

Nominacja do prestiżowej nagrody przyznawanej co roku przez Międzynarodową Federację Łuczniczą (ang. World Archery) stanowi pokłosie udanych dla naszych łuczników mistrzostw Europy. Podczas europejskiego czempionatu w czeskim Pilźnie reprezentacja Polski wystrzelała cztery krążki. Biało-czerwona flaga dwukrotnie powiewała wówczas na najwyższym z masztów, a pierwszoplanowe role w najważniejszych zawodach ubiegłorocznego sezonu odegrali Milena Olszewska oraz Ireneusz Kapusta, którzy poza indywidualnymi złotymi medalami w łukach klasycznych zgarnęli również po srebrze w drużynowych rozgrywkach. O sierpniowych wyczynach naszych reprezentantów informowaliśmy tutaj.

42-letni Ireneusz Kapusta miniony sezon bez wątpienia uznać może za najlepszy w karierze. Ogromna w tym zasługa Ryszarda Olejnika, najbardziej utytułowanego polskiego łucznika, pod którego kierunkiem doskonali swoje umiejętności. Wzorowo układająca się współpraca z trenerem wywindowała pod koniec roku zawodnika Startu Kielce na drugą pozycję w światowym rankingu w kategorii łuków klasycznych mężczyzn. W ostatnich latach Ireneusza Kapustę regularnie widywaliśmy na podium światowego oraz europejskiego czempionatu, za każdym razem jednak dzielił je z kolegami z reprezentacji. Przełomem okazały się sierpniowe mistrzostwa Europy w Pilźnie, gdzie zdobył swój pierwszy indywidualny krążek – od razu z najcenniejszego kruszcu. Po drugi medal z kolei, tym razem pokryty srebrem, sięgnął w drużynowej rywalizacji. Wielkim dla niego wsparciem okazali się Piotr Sawicki oraz Paweł Daleszyński, z którymi rok wcześniej na mistrzostwach świata w Pekinie wywalczył brąz.

W poprzednim roku fortuna sprzyjała również Milenie Olszewskiej. 34-latka podobnie jak Ireneusz Kapusta w globalnym rankingu kobiet specjalizujących się w klasycznej odmianie łuków zajmuje aktualnie drugie miejsce, choć był taki moment, że przewodziła nawet temu zestawieniu. Zawodniczka Startu Gorzów Wielkopolski w wyścigu po sukces może zawsze liczyć na wsparcie Ryszarda Bukańskiego, który doprowadził ją do największych w karierze wyników. Ozdobę jej sportowego CV stanowią dwa brązowe medale igrzysk paraolimpijskich wywalczone podczas rywalizacji w 2012 roku w Londynie oraz cztery lata później w Rio de Janeiro. Milena Olszewska wielokrotnie też plasowała się w najlepszej trójce mistrzostw świata i Europy, lecz nigdy nie poznała smaku indywidualnego złota. To wielkie marzenie, za którym tak goniła przez ostatnie lata, spełniło się w sierpniu ubiegłego roku w Pilźnie, gdzie poza tytułem mistrzyni Europy wraz z Pawłem Daleszyńskim wystrzelała srebro w turnieju mikstów.

Oddaj swój głos na polskich łuczników!

Za ubiegłoroczne sportowe emocje Milenie Olszewskiej oraz Ireneuszowi Kapuście możemy teraz podziękować w najlepszy z możliwych sposobów, poprzez oddanie na nich swoich głosów w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Łuczniczej na sportowca 2018 roku. Nagrody przyznane zostaną w sześciu kategoriach (łuki klasyczne, łuki bloczkowe, najlepszy parasportowiec – zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn). W każdej kategorii nominowanych zostało po pięciu łuczników, wśród których znaleźli się najlepsi na swoich kontynentach mistrzowie, a także najwyżej notowani w światowych rankingach zawodnicy.

Na końcowy wynik wpływ będą miały zarówno głosy internautów jak i panelu ekspertów, udział obu stron wynosi po 50%. Internauci swoje głosy mogą oddawać do 3 lutego br., zaś nazwiska zwycięzców poznamy podczas halowych zawodów The Vegas Shoot, które w dniach 8-10 lutego rozegrane zostaną w Las Vegas. Swoich faworytów do tytułu wybierać można pod następującym linkiem:

https://awards.worldarchery.org/athlete/.

Sposób oddawania głosów jest bardzo prosty. Po wejściu w podany powyżej odnośnik na każdej z sześciu plansz należy zaznaczyć po jednym zdjęciu, a przejście do następnego okna następuje po naciśnięciu przycisku „NEXT” (Zdjęcia Ireneusza Kapusty oraz Mileny Olszewskiej znaleźć można na odpowiednio piątej oraz szóstej planszy, w kategorii „para men” i „para women”). Na samym końcu powinno pojawić się okno podsumowujące wybory głosującego wraz ze znajdującym się u dołu strony polem, w którym należy podać swój adres mailowy. Na samym końcu należy wcisnąć przycisk potwierdzający oddanie głosu.

Zatem do dzieła!

————

Fot.: Adam Dudka

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL