OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Milena Olszewska nominowana do tytułu najlepszej łuczniczki 2019 roku!

Międzynarodowa Federacja Łucznicza (ang. World Archery) ogłosiła nazwiska nominowanych zawodników do tytułu sportowca roku 2019. Podobnie jak przed rokiem jedną z pretendentek do zwycięstwa wśród kobiet z niepełnosprawnością znalazła się Milena Olszewska, wicemistrzyni świata z 's-Hertogenboschu w konkurencji łuków klasycznych.

35-letnia Milena Olszewska na przestrzeni ostatnich sezonów wyrobiła sobie solidną markę. W wyścigu po najwyższe sportowe laury zawodniczka Startu Gorzów Wielkopolski może liczyć na nieocenioną pomoc trenera Ryszarda Bukańskiego, który doprowadził ją do największych w karierze sukcesów. Świat na dobre zaczął liczyć się z Olszewską od igrzysk paraolimpijskich w Londynie (2012), gdzie w indywidualnym turnieju łuków klasycznych wystrzelała brązowy kruszec. Cztery lata później w Rio de Janeiro powtórzyła ten wyczyn, zgarniając „po drodze” medale mistrzostw świata oraz Europy, dzięki którym systematycznie pięła się w górę globalnego rankingu.

Jej kolekcja sportowych trofeów godna jest pozazdroszczenia. Poza dwoma brązami wywalczonymi podczas igrzysk znaleźć można w niej również sześć medali mistrzostw kontynentu (trzy złote, dwa srebrne i brąz) oraz trzy globalnego czempionatu, po jednym z każdego koloru. Ten najświeższy nabytek to srebro ubiegłorocznych mistrzostw globu, które gościł w czerwcu holenderski ,s-Hertogenbosch. Drogę do wielkiego finału otworzył wówczas naszej reprezentantce triumf 6:4 nad podwójną paraolimpijską mistrzynią oraz trzykrotną świata Zahrą Nemati z Iranu. W pojedynku o zwycięstwo z kolei jej pogromczynią okazała się Chinka Chunyan Wu, rozstrzygając na swoją korzyść to spotkanie w czterech setach 6:2.

Nagrodą za tamten sukces jest nominacja w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Łuczniczej na sportowca 2019 roku. W każdej z  sześciu kategorii (łuki klasyczne, łuki bloczkowe, najlepszy parasportowiec, zarówno u kobiet jak i mężczyzn) wyłonionych zostało po pięciu łuczników, wśród których znaleźli się medaliści ostatnich mistrzostw świata, a także najwyżej notowani w światowych rankingach zawodnicy. Na końcowy wynik wpływ będą miały głosy internautów oraz panelu ekspertów. Internauci swoje głosy mogą oddawać do 31 stycznia br. pod następującym linkiem: https://awards.worldarchery.sport/.

Fot. główne: Adam Dudka.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL