Monika Kotzian ze złotem mistrzostw świata

Drugiego dnia trwających w Lillehammer mistrzostw świata w sportach zimowych do walki o medale oficjalnie włączyli się snowboardziści oraz alpejczycy. Mistrzynią globu w snowboardowej konkurencji dual banked slalom została Monika Kotzian.

Podczas mistrzostw świata w sportach zimowych, których organizację powierzono w dniach 12-23 stycznia norweskiemu Lillehammer, w konkurencjach snowboardowych Polskę reprezentuje troje zawodników. W czwartek cała trójka wystartowała w kwalifikacjach dual banked slalomu. Na tym etapie swoje zmagania w kategorii SB-LL2 (zawodnicy z lżejszą dysfunkcją jednej lub obu kończyn dolnych) zakończył przygotowujący się do igrzysk w Pekinie Wojciech Taraba, zajmując ostatecznie 15. miejsce w stawce 24 zawodników. Awans do decydujących przejazdów uzyskały natomiast Monika Kotzian (SB-UL – zaw. z dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych) oraz Natalia Siuba-Jarosz (SB-LL2).

W grupie SB-UL Monice Kotzian przyszło konkurować z jedną zawodniczką, Hiszpanką Irati Idiakez Lopez. Receptą na sukces zwieńczony złotem mistrzostw świata okazały się w przypadku Polki dwie czysto przejechane finałowe rundy. Zadowolona ze swojej postawy w zawodach może być Natalia Siuba-Jarosz, która dopiero nabiera doświadczenia w konfrontacji ze światową czołówką. W ćwierćfinałowych przejazdach dwukrotnie zmuszona była uznać wyższość późniejszej brązowej medalistki Sandrine Hamel z Kanady i w gronie ośmiu startujących w kategorii SB-LL2 pań była siódma. Złoto zgarnęła Holenderka Lisa Bunschoten, a srebro druga z zawodniczek z Kraju Klonowego Liścia, Lisa Dejong.

W piątek na alpejskim stoku rozegrana została również przesunięta z czwartku rywalizacja w zjeździe. W grupie zawodników z dysfunkcją wzroku z dobrej strony pokazał się debiutujący w imprezie Michał Gołaś, który startując z przewodnikiem Kacprem Walasiem, zanotował na mecie rezultat 1:17,21 min. W finalnym rozrachunku wynik ten zaowocował piątym miejscem. Na trasę wyruszyło łącznie siedem duetów, a najszybszy okazał się Francuz Hyacinthe Deleplace (przewodnik Giraud Valentin), który mistrzowski tytuł przypieczętował czasem 1:09,88 min. Podium uzupełnili Słowacy. Na drugim miejscu ze stratą 2,85 s znaleźli się Miroslav Haraus z Marosem Hudikiem, a na trzeciej lokacie uplasowali się Jakub Krako z Branislavem Brozmanem, przegrywając srebro ze swoimi rodakami różnicą 0,38 s.

————

Screen: YouTube/IPC

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL