MŚ INAS: Sześć medali Polaków na mistrzostwach świata!

Z dorobkiem sześciu lokat na podium opuszczają Francję biało-czerwoni, którzy w dniach 7-10 marca rywalizowali o medale mistrzostw świata INAS w narciarstwie biegowym i alpejskim. W ostatnim dniu zmagań z tytułów wicemistrzów globu cieszyli się Patryk Jakieła i Małgorzata Pernal.

Gospodarzami tegorocznego czempionatu uczyniono dwa francuskie miasta-kurorty Lans en Vercors i Autrans-Méaudre en Vercors. W mistrzostwach świata federacji INAS skupiającej w swoich strukturach sportowców z niepełnosprawnością intelektualną wystartowali przedstawiciele z dwunastu krajów. Poza biało-czerwonymi swój akces do medalowych pozycji zgłosili sportowcy z Austrii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Rosji, Szwecji, Turcji, Włoch oraz Japonii. Polskę w tej mocno zeuropeizowanej stawce reprezentowało siedmioro następujących zawodników: Patryk Jakieła, Jerzy Krzanowski, Małgorzata Pernal (cała trójka narciarstwo biegowe), Agnieszka Kociołek, Patrycja Strama, Antoni Wiercioch oraz Klemens Zięba (cała czwórka narciarstwo alpejskie).

Biało-czerwoni tegoroczne mistrzostwa świata zaliczyć mogą do bardzo udanych. Poprzednią edycję zawodów, która przed rokiem odbyła się w Zakopanem, zakończyli z dorobkiem trzech krążków. Tym razem na ich konto wpadło sześć medali – jeden złoty, trzy srebrne oraz dwa brązowe, co w gronie dziesięciu klasyfikowanych krajów przełożyło się na szóstą pozycję. W ostatnim dniu sportowych zmagań kolekcję tę o dwa wicemistrzowskie tytuły powiększyli Małgorzata Pernal i Patryk Jakieła, którzy startowali w rozgrywanych techniką łyżwową biegach na dystansie odpowiednio 10 i 15 km. Rywalizację na ośnieżonych trasach oraz stokach zdominowali reprezentanci gospodarzy, na których konto wpadło aż 15 medalowych łupów, w tym dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Polscy medaliści:

Złoto (1):

Jerzy Krzanowski, Patryk Jakieła, Małgorzata Pernal – biegi narciarskie, sztafeta mieszana 3×2,5 km

Srebro (3):

Agnieszka Kociołek – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
Patryk Jakieła – biegi narciarskie, 15 km techn. dow.
Małgorzata Pernal – biegi narciarskie, 10 km techn. dow.

Brąz (2):

Małgorzata Pernal – biegi narciarskie, sprint 1200 m
Patrycja Strama – narciarstwo alpejskie, slalom gigant

Klasyfikacja medalowa mistrzostw świata:
Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1. Francja 9 3 3 15
2. Rosja 5 4 4 13
3. Austria 3 3 3 9
4. Czechy 2 3 0 5
5. Japonia 1 4 3 8
6. POLSKA 1 3 2 6
7. Estonia 1 0 1 2
8. Finlandia 1 0 0 1
9. Włochy 0 1 2 3
10. Turcja 0 0 2 2

Źródło: Opracowanie własne.

————

Fot.: SONI.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL