Fot. dzięki uprzejmości UVP - Federação Portuguesa de Ciclismo

Z podium mistrzostw Europy wprost na podium mistrzostw świata! Putyra i Bańkowska wywalczyły brąz!

W portugalskiej miejscowości Cascais rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Medalowy dorobek biało-czerwonych otworzyły Dominika Putyra z pilotem Ewą Bańkowską, które w czwartkowej czasówce pojechały na tandemie po brąz.

Najlepsi na świecie szosowcy międzynarodowe starty oficjalnie wznowili przed miesiącem w belgijskiej Ostendzie, gdzie po ponad półtorarocznej przerwie wymuszonej przez COVID-19 zainaugurowano nowy sezon Pucharu Świata. Przedstawiciele większości dyscyplin, wśród nich również i kolarze, zmuszeni byli w ekspresowym tempie dostosować się do nowych warunków i ograniczyć swoje ubiegłoroczne plany do wyścigów o zasięgu lokalnym oraz krajowym. Sezon 2021 dla wszystkich sportowców stanowi wielką niewiadomą, a wydarzenia z minionych miesięcy, których byliśmy świadkami, w kontekście zbliżających się igrzysk paraolimpijskich w Tokio mogą przynieść szereg zaskakujących rozstrzygnięć. Ostatnia prosta przed igrzyskami mającymi odbyć się w stolicy Japonii to mistrzostwa globu, które w dniach 9-13 czerwca gości portugalska miejscowość Cascais, do której zjechała elita tej dyscypliny – łącznie 270 zawodników z 39 krajów.

Mistrzostwa świata rozpoczęły się od środowych zmagań sztafet na handbike’ach (H1-H5) na słynnym torze wyścigów samochodowych Circuito Estoril. Nasze biało-czerwone trio startujące w składzie Rafał Wilk, Renata Kałuża i Rafał Szumiec w gronie siedmiu ekip uplasowało się na piątej lokacie, tracąc 62 sekundy do cieszących się ze złota Włochów: Diego Colombari, Luki Mazzone oraz Paolo Cecchetto. Na drugi stopień podium ze stratą 17 sekund do zwycięzców wjechali Hiszpanie: Israel Rider Ibanez, Sergio Garrote Munoz i Luis Miguel Garcia Marquina Cascallana. Trzecie miejsce i brązowy medal zgarnęli natomiast Niemcy: Annika Zeyen, Bernd Jeffre oraz Vico Merklein.

Putyra i Bańkowska mają brąz!

Piękną niespodziankę sprawiły w dzisiejszej czasówce Dominika Putyra z pilotem Ewą Bańkowską, które podium mistrzostw Europy (złoto w jeździe na czas, srebro w starcie wspólnym – przyp. red.) przekuły w podium mistrzostw świata. W rywalizacji tandemów do boju o tęczową koszulkę mistrzyń globu przystąpiło łącznie piętnaście duetów. Nasze medalistki na trasę liczącej 33,6 km indywidualnej jazdy na czas wyruszyły jako czwarte od końca. Wynik, jaki uzyskały – 50:05,60 min, dał im brązowy krążek! Mistrzyniami świata zostały Brytyjki Lora Fachie i Corrine Hall, które pokonały dystans 1:37 min szybciej od biało-czerwonych, a broniące tytułu Irlandki Katie-George Dunlevy wraz z Eve McCrystal, tracąc do zwyciężczyń 31 sekund, tym razem zdobyły srebro. Wysoką szóstą pozycję zajęły Justyna Kiryła z Aleksandrą Tecław, powtarzając tym samym sukces sprzed dwóch lat z Emmen. Na dziesiątym miejscu sklasyfikowano zaś ostatecznie Karolinę Rzepę oraz Agnieszkę Sikorę.

Brytyjskie tandemy w czwartek pokryły się podwójnym złotem. Mistrzami świata wśród mężczyzn zostali bowiem Stephen Bate wraz z Adamem Dugglebym, którzy w porównaniu z poprzednim czempionatem zanotowali w klasyfikacji końcowej awans o jedno oczko. Tęczowy plastron na rzecz nowych mistrzów stracili Holendrzy, Vincent ter Schure oraz Timo Fransen, którzy w dodatku przegrali srebro z rewelacyjnym francuskim tandemem Alexandrem Lloverasem i Corentinem Ermenaultem o… siedem setnych sekundy. Piąte miejsce w gronie dziewiętnastu par wywalczyli Marcin Polak z Michałem Ładoszem, których od czwartych na mecie Hiszpan Adolfo Guerrero Bellido i Eloy Teruela Rovira dzieliło 0,37 s. Na szóstej lokacie znaleźli się Piotr Kołodziejczuk z Marcinem Białobłockim, a pod koniec stawki, na 16. pozycji, uplasowali się Dennis Srokosz z Kamilem Kuczyńskim.

Wyniki:

Sztafety handbike (17,82 km):
 1. Włochy – 23:29 min
 2. Hiszpania – 23:46 min
 3. Niemcy – 24:07 min

  5. POLSKA – 24:31 min
Tandemy – kobiety (33,6 km):
 1. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) – 48:28,38 min
 2. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) + 31 s
 3. Dominika Putyra/Ewa Bańkowska (POLSKA) +1:37 min

  6. Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław (POLSKA) +3:18 min
  10. Karolina Rzepa/Agnieszka Sikora (POLSKA) +5:08 min
Tandemy – mężczyźni (33,6 km):
 1. Stephen Bate/Adam Duggleby (Wielka Brytania) – 41:11,60 min
 2. Alexandre Lloveras/Corentin Ermenault (Francja) +8,03 s
 3. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) +8,10 s

  5. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +1:23 min
  6. Piotr Kołodziejczuk/Marcin Białobłocki (POLSKA) +2:07 min
  16. Dennis Srokosz/Kamil Kuczyński (POLSKA) +9:50 min

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL