Marzena Zięba – podnoszenie ciężarów (+86 kg)

MŚ w ciężarach: Trykacz czwarty, Lanzer i Zięba na piątym miejscu

Bez medalu w seniorskiej rywalizacji wrócą Polacy z mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi w pozycji leżąc rozgrywanych w Meksyku. Ostatniego dnia zawodów czwartą lokatę zajął Marek Trykacz, zaś Grzegorz Lanzer i Marzena Zięba zakończyli udział w MŚ na piątych miejscach.

Dwóch reprezentantów Polski oglądaliśmy w hali Gymnasium Juan de la Barrera w kategorii do -65kg. Tuż za podium uplasował się Marek Trykacz, który zaliczył kolejno 172kg, 177kg i 179kg. Piąty był Grzegorz Lanzer, który pewnie zaliczył 175kg i 178kg, by później bezskutecznie atakować 186kg. Triumfował Paul Kehinide z Nigerii, który uzyskał 220,5kg. Jest to nowy rekord świata w tej kategorii wagowej. Srebro przypadło Liu Lei z Chin (193kg), zaś brąz Hocine Betiri z Algierii (188kg)

Dwanaście zawodniczek wystartowało w kategorii powyżej 86kg. Marzena Zięba – wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro, zaliczyła tylko jedno podejście. 27-latka rozpoczęła od udanego podejścia do 129kg, następnie jednak paliła próby na 133 i 134kg. Najlepsza była Egipcjanka Randa Mahmuod, która skończyła zawody z 138kg. Druga była Lovelina Obiji z Nigerii z 136kg, zaś podium uzupełniła Perca Barcenas. Reprezentantka gospodarzy uzyskała 133kg, jak widać medal był w zasięgu naszej sztangistki.

Na siódmej lokacie uplasował się Mateusz Woroszył w kategorii do 97 kilogramów. Nasz sztangista w pierwszym podejściu zaliczył 195kg, następnie zgłosił ciężar o 5kg cięższy, ta próba również byłą skuteczna. Niestety nie udało się Polakowi podejście do 209kg. Mistrzem świata został Mohamad Eldib, Egipcjanin uzyskał 221kg. O kilogram przegrał z nim drugi Mohammed K. Khalaf ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podium uzupełnił Fabio Torres z Kolumbii z wynikiem 219kg. Startowało 22. zawodników.

Niestety biało-czerwoni kończą seniorskie mistrzostwa świata z zerowym dorobkiem medalowym. Oby więcej szczęścia (zwłaszcza u sędziów) spotkało Polaków na kolejnych ważnych imprezach. W klasyfikacji medalowej triumfowali Chińczycy z dwunastoma medalami (5-5-2), przed Nigeria (5-3-2) oraz Iranem (3-4-1). Medale zdobywało dwadzieścia państw. Po jedyny krążek dla Polski w juniorskich zmaganiach (brązowy) w minioną sobotę sięgnął Sebastian Świtoński.

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL