MŚ w kolarstwie szosowym: Dwa brązowe medale Polaków w Kanadzie

Z dwoma brązowymi medalami powrócą biało-czerwoni z rozgrywanych w dniach 11-14 sierpnia w kanadyjskim Baie-Comeau mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. W ostatnim dniu po trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego pojechali na tandemie Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim.

20-tysięczne Baie-Comeau gościło najlepszych na świecie kolarzy szosowych już po raz trzeci w historii. Do tegorocznej edycji czempionatu zgłoszonych zostało 243 sportowców z niepełnosprawnością z 37 krajów. Biało-czerwoni, reprezentowani przez siedmioro zawodników oraz dwoje pilotów tandemów, opuścili Kanadę z dwoma brązowymi krążkami. Z medalu w indywidualnej jeździe na czas cieszył się startujący na handbike’u Rafał Wilk, dla którego był było to zarazem dziesiąte w karierze trofeum mistrzostw świata. W wyścigu ze startu wspólnego po brąz pojechał męski tandem w składzie Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim.

Piotr Kołodziejczuk wraz z pilotem Michałem Podlaskim aspiracje do podium zasygnalizowali przed tygodniem podczas Pucharu Świata w Quebecu. Z walki o medal w starcie wspólnym wyeliminował ich defekt roweru, który przydarzył się na ostatnim okrążeniu, a należy dodać, że jechali wówczas w czołowej trójce. Na mistrzostwach globu problemy techniczne odeszły w zapomnienie. Biało-czerwoni dobrze rozegrali te zawody pod względem fizycznym oraz taktycznym, co zaowocowało pierwszym wspólnym krążkiem w imprezie tej rangi. Kołodziejczuk z Podlaskim dotarli do mety na trzecim miejscu 3:04 min po najmocniejszych tego dnia na trasie Holendrach, Tristanie Bangmie oraz Patricku Bosie, którzy tym samym odzyskali tytuł zdobyty z 2019 roku. Na drugiej lokacie za podwójnymi mistrzami świata z Kanady finiszował francuski tandem w składzie Alexandre Lloveras i Maxime Gressier, tracąc do triumfatorów 1:48 min.

Niewiele brakowało, a z medalem z Baie-Comeau powróciłyby Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz. Nasze panie do ostatnich metrów wyścigu ze startu wspólnego stoczyły zaciętą walkę o brąz z Irlandkami Josephin Healion i Lindą Kelly, które okazały się minimalnie szybsze od Polek na finiszu. Oba duety straciły do bezkonkurencyjnych Irlandek Katie-George Dunlevy oraz Eve McCrystal 6:16 min. Drugie były Brytyjki Sophie Unwin z Jenny Holl, meldując się na mecie 1:48 min za zwyciężczyniami rywalizacji.

Tuż za podium w wyścigu handbike’ów w kategorii H3 uplasowała się Renata Kałuża, którą osłabił przebyty przed mistrzostwami świata covid. Naszej brązowej medalistce paraolimpijskiej z Tokio do brązu wywalczonego przez Brazylijkę Jady Martins Malavazzi zabrakło 1:34 min. Drugi w Kanadzie tytuł zgarnęła Niemka Annika Zeyen, a srebro podobnie jak w jeździe na czas powędrowało do Włoszki Franceski Porcellato.

Dwa złota w Baie-Comeau, a łącznie dziesięć w karierze, zgromadził na swoim koncie Holender Jetze Plat, który od pięciu lat jest nie do zatrzymania w grupie H4. Za jego plecami finiszowali Austriak Thomas Fruhwirth oraz Francuz Mathieu Bosredon. Rafał Wilk tym razem znalazł się na piątym miejscu, a od jedenastego do kolekcji medalu dzieliło Polaka 3:36 min.

Na szóstej pozycji w H1 ze znaczną stratą do czołówki wyścigu ostatecznie sklasyfikowany został Rafał Mikołajczyk. Mistrzowski tytuł po fantastycznym finiszu przypadł Belgowi Maxime Hordiesowi, który wyprzedził o pięć sekund Włocha Fabrizio Corneglianiego. Podium uzupełnił Nicolas Pieter du Preez z RPA.

Konkurencji w swoich kategoriach nie ukończyli Rafał Szumiec (H3) oraz Krzysztof Plewa (H5). W grupie startowej H3 Francuz Riadh Tarsim minimalnie pokonał Włocha Paolo Cecchetto i Kanadyjczyka Joeya Desjadrinsa. W H5 z kolei samotnie na pierwszej lokacie dojechał do mety Holender Mitch Valize, który wcześniej zatriumfował również w czasówce. Po srebro sięgnął Francuz Loic Vergnaud, a po brąz drugi z zawodników Oranje Tim de Vries.

Wyniki – wyścig ze startu wspólnego:

Tandemy – 105,3 km:
 1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:25:06
 2. Alexandre Lloveras/Maxime Gressier (Francja) + 1:48
 3. Piotr Kołodziejczuk/Michał Podlaski (POLSKA) + 3:04
Tandemy – 81,9 km:
 1. Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal (Irlandia) – 2:09:13
 2. Sophie Unwin/Jenny Holl (Wielka Brytania) + 1:36
 3. Josephine Healion/Linda Kelly (Irlandia) +6:16
 4. Justyna Kiryła/Kamila Wójcikiewicz (POLSKA) +6:16
Handbike H1 – 28,4 km:
 1. Maxime Hordies (Belgia) – 1:16:26
 2. Fabrizio Cornegliani (Włochy) +0:05
 3. Nicolas Pieter du Preez (RPA) +1:16

  6. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +13:54
Handbike H3 – 66,2 km:
 1. Riadh Tarsim (Francja) – 1:59:59
 2. Paolo Cecchetto (Włochy) +0:01
 3. Joey Desjadrins (Kanada) +0:03

  Rafał Szumiec (POLSKA) – nie ukończył
Handbike H3 – 56,7 km:
 1. Annika Zeyen (Niemcy) – 1:56:47
 2. Francesca Porcellato (Włochy) +2:46
 3. Jady Martins Malavazzi (Brazylia) +4:58
 4. Renata Kałuża (POLSKA) +6:32
Handbike H4 – 66,2 km:
 1. Jetze Plat (Holandia) – 1:46:29
 2. Thomas Fruhwirth (Austria) +1:08
 3. Mathieu Bosredon (Francja) +2:25

  5. Rafał Wilk (POLSKA) +6:01
Handbike H5 – 66,2 km:
 1. Mitch Valize (Holandia) – 1:49:30
 2. Loic Vergnaud (Francja) +3:03
 3. Tim de Vries (Holandia) +5:41

  Krzysztof Plewa (POLSKA) – nie ukończył
error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL