MŚ w lekkoatletyce: Michał Kotkowski i Lucyna Kornobys w ostatnim dniu mistrzostw sięgają po brąz

Dwoma brązowymi akcentami biało-czerwoni zakończyli swój udział w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie. Trzecie miejsce w finale 400 metrów (T37) zajął Michał Kotkowski. Również trzecia, ale w rzucie oszczepem (F34), była Lucyna Kornobys.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Po pierwszy krążek dla Polski w ostatnim dniu rywalizacji sięgnął Michał Kotkowski. 18-latek, który debiutuje w zawodach tej rangi, udział w mistrzostwach świata zaliczyć może do bardzo udanych. Na Wyspach Brytyjskich wystartował na trzech dystansach – 200, 400 i 800 metrów. W każdej z tych konkurencji poprawiał swoje dotychczasowe rekordy życiowe. W dzisiejszym finale 400 metrów swoją życiówkę poprawił aż o 2,13 s. Kiedy przekroczył linię mety, na tablicy wyników pojawił się czas 53,95 s. Rezultat ten dał mu brąz. Szybsi od Polaka okazali się jedynie reprezentant RPA Charl du Toit, który złoty medal przypieczętował nowym rekordem Afryki (51,00 s), oraz finiszujący na drugim miejscu Algierczyk Sofiane Hamdi (53,68 s).

Drugi brązowy krążek, w rzucie oszczepem (F34) w niedzielny wieczór wywalczyła Lucyna Kornobys. Dla 39-latki trenującej lekkoatletykę od siedmiu lat jest to także drugi w tych mistrzostwach medal. W poniedziałek Polka zajęła bowiem drugie miejsce w finale pchnięcia kulą. Złoto przegrała wówczas zaledwie o centymetr z Chinką Lijuan Zou, aktualną mistrzynią paralimpijską w tej konkurencji, która w najlepszej próbie uzyskała 8,23 m przy 8,22 m Polki. Reprezentantka Państwa Środka do tytułu mistrzyni świata w kuli dorzuciła dziś drugie złoto w oszczepie. Złoty medal zapewniła sobie najdalszym w sezonie rzutem z trzeciej kolejki, w której uzyskała 20,67 m. Drugie miejsce z wynikiem 18,61 m zajęła Finka Marjaana Heikkinen. Brąz dał Kornobys rezultat z czwartej próby, jej oszczep wylądował na 15,63 m.

Trzy lokaty tuż za podium zajęli Polacy w pozostałych konkurencjach technicznych. Czwarte miejsca w pchnięciu kulą przypadły Tomaszowi Ściubakowi (gr. F37 – 12,83 m) oraz Maciejowi Sochalowi (gr. F32 – 8,86 m). Na takiej samej pozycji w rzucie dyskiem w klasie F12 sklasyfikowany został Marek Wietecki (43,56 m). Szósty w kuli (F37) z wynikiem 12,54 m był natomiast Tomasz Blatkiewicz.

W finale 800 metrów (T36) wystąpiło dwóch Polaków. Krzysztof Ciuksza, który z Londynu powróci z dwoma srebrnymi medalami za drugie miejsca w biegach na 200 i 400 m, na mecie dzisiejszego wyścigu był szósty. Czas 19-latka to 2:23,08 min. Na ósmej pozycji z rezultatem 2:33,81 min sklasyfikowany został Jakub Rega.

————

Fot.: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL