MŚ w parakolarstwie: Tandemy drugą, trzecią i czwartą siłą na świecie! Sztafeta na szóstym miejscu

Dwa medale, srebrny i brązowy, padły łupem naszych tandemów (kat. B), które po południu rywalizowały w wyścigu ze startu wspólnego. Na drugiej pozycji sklasyfikowane zostały Iwona Podkościelna i pilotująca jej Aleksandra Tecław. Na trzecim miejscu finiszowali Marcin Polak i Michał Ładosz, a tuż za nimi uplasowali się Przemysław Wegner i Artur Korc. Mieszana sztafeta H1-H5 ukończyła wyścig na szóstej lokacie.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław to aktualne mistrzynie paraolimpijskie w tej konkurencji. Zawodniczki Hetmana Lublin do Pietermaritzburga przyleciały bronić dwóch złotych medali wywalczonych przed dwoma laty w szwajcarskim Nottwil. Polki, choć straciły oba tytuły i tęczowe koszulki, to do kraju nie wrócą z niczym. Ich szyje będą zdobiły srebrne i brązowe krążki, po które sięgnęły odpowiednio w dzisiejszym wyścigu ze startu wspólnego oraz w piątkowej czasówce.

Trasa dzisiejszego wyścigu ze startu wspólnego kobiet liczyła 12 okrążeń o łącznej długości 72,8 km. O medale rywalizowało siedem duetów. Żadna z par nie zdecydowała się na oderwanie od reszty stawki i samotną jazdę do mety. W konkurencji tej medale zostały więc rozdzielone na ostatnich metrach wyścigu. Najwięcej energii na finisz zachowały Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve Mccrystal, które pokonały Podkościelną i Tecław o 1,418 s. Tym samym pochodzące z kraju św. Patryka zawodniczki powrócą do swojego kraju podwójnie ozłocone. Na trzeciej pozycji, z 2,708 s straty do zwyciężczyń linię mety przekroczył grecki tandem w składzie Eleni Kalatzi i Argyro Milaki.

Panowie w wyścigu ze startu wspólnego mieli do pokonania sześć okrążeń więcej. Bezkonkurencyjni na trasie liczącej 109,3 km okazali się Kolumbijczycy Nelson Javier Serna Moreno i Marlon Perez Arango. To właśnie oni zgarnęli złoto, a za kolejną grupą składającą się z sześciu duetów (w tym dwóch polskich), w której toczyła się pasjonująca walka o pozostałe kolory medali  przyszło im czekać niecałe 28 sekund. Na drugiej pozycji finiszowali Holendrzy Tristan Bangma i Patrick Bos. Trzecie miejsce nagradzane brązowym medalem zajęli klubowi koledzy naszych mistrzyń, Marcin Polak wraz z Michałem Ładoszem, którzy o zaledwie 0,327 s okazali się szybsi od czwartych na mecie Przemysława Wegnera i Artura Korca. Tym samym męskie tandemy przywiozą do kraju za sprawą Polaka i Ładosza złoto w czasówce i brąz w starcie wspólnym oraz czwartą (start wspólny) i szóstą (czasówka) lokatę wywalczone przez Wegnera i Korca.

Na sam koniec mistrzostw rozegrane zostały w handbike’ach mieszane wyścigi sztafet (H1-H5). Polskę w konkurencji tej reprezentowała drużyna 3xR w składzie Rafał Szumiec, Renata Kałuża i Rafał Wilk. Biało-czerwona ekipa, która przed dwoma miesiącami podczas Pucharu Świata w Emmen stanęła na drugim stopniu podium, w stawce dziewięciu zespołów sklasyfikowana została na szóstym miejscu. 9 pętli o długości 1,09 km każda najszybciej pokonało trio z Włoch. Srebrne krążki powędrowały do Amerykanów, po brąz sięgnęli Niemcy.

***

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego:

Tandemy, kat. B kobiet:
1. Katie-George Dunlevy/Eve Mccrystal (Irlandia) – 2:05:54.969 godz.
2. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) – 2:05:56.387 godz.
3. Eleni Kalatzi/Argyro Milaki (Grecja) –  2:05:57.677 godz.

Tandemy, kat. B mężczyzn:
1. Nelson Javier Serna Moreno/Marlon Perez Arango (Kolumbia) – 2:29:45.160 godz.
2. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:30:12.573 godz.
3. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) – 2:30:13.353 godz.
4. Przemysław Wegner/Artur Korc (POLSKA) – 2:30:13.680 godz.

Sztafeta mieszana handbike, H1-H5:
1. Włochy – 16:31 min
2. USA – 16:37 min
3. Niemcy – 17:22 min

6. POLSKA (Rafał Szumiec, Renata Kałuża, Rafał Wilk) – 17:49 min

————

Fot.: Natalia Kożuch.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL