MŚ w parawioślarstwie: Jolanta Majka i Michał Gadowski z brązem

Z jednym krążkiem powrócą ze Stanów Zjednoczonych biało-czerwoni, którzy w dniach 24 września – 1 października walczyli o medale wioślarskich mistrzostw świata. Na trzecim miejscu w konkurencji mieszanych dwójek sklasyfikowani zostali Jolanta Majka i Michał Gadowski.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Sarasota, licząca niespełna 60-tysięcy mieszkańców miejscowość położona nad Zatoką Meksykańską, najlepszych na świecie wioślarzy przywitała w iście amerykańskim stylu. Ceremonia otwarcia mistrzostw zgromadziła blisko 10-tysięczną publiczność, która mogła podziwiać m.in. pokazy fajerwerków i wodnych akrobacji, a wyjątkowego charakteru całej uroczystości dodała obecność żołnierzy.

Prawo startu w odbywających się na Florydzie mistrzostwach globu przysługiwało trojgu biało-czerwonym. Podopieczni trenera Tomasza Kaźmierczaka mistrzostwa te zaliczyć mogą do udanych, do kraju powrócą z brązem oraz ósmym miejscem.

Najlepiej z tego grona spisała się mieszana dwójka (PR2 Mix2x) w składzie Jolanta Majka i Michał Gadowski. Szósta ekipa ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w sobotnim finale 2000 metrów stoczyła wyrównany pojedynek o tytuł wicemistrzów świata z Ukrainą. Górą w tym starciu okazali się reprezentanci naszych wschodnich sąsiadów, którzy na metę wyścigu liczącego 2000 metrów przypłynęli 1,060 s przed Polakami. Poza zasięgiem rywali byli tego dnia Holendrzy. Biało-czerwoni natomiast mogli cieszyć z pierwszego wspólnie wywalczonego na tak wielkiej imprezie medalu, brązowego w dodatku.

Z dobrej strony (choć niedosyt z pewnością pozostał) pokazał się za Wielką Wodą Jarosław Kailing. Pochodzący z Inowrocławia zawodnik, który podczas mistrzostw na Florydzie obchodził 54. urodziny, w półfinale jedynek (PR1 M1x) przypłynął na piątej pozycji. Miejsce to dało mu prawo startu w finale B jedynek i walkę o lokaty 7-12. W finale B tej konkurencji Kailing uznać musiał wyższość jedynie Niemca Johannesa Schmidta, który na metę przypłynął 6,040 s przed Polakiem. Tym samym nasz wioślarz zakończył mistrzostwa jako ósmy zawodnik na świecie.

***

Wyniki:

PR2 Mix2x – dwójki mieszane – finał A:
1. Holandia – 8:11,000 min
2. Ukraina – 8:28,710 min
3. POLSKA (Jolanta Majka, Michał Gadowski) – 8:29,770 min

PR1 M1x – jedynki mężczyzn – finał B:
1. Johannes Schmidt (Niemcy) – 10:45,280 min
2. Jarosław Kailing (POLSKA) – 10:51,320 min
3. Augustas Navickas (Litwa) – 10:53,790 min.

————

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL