OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MŚ w strzelectwie sportowym: Trzy lokaty w dziesiątce i rekord świata juniorów na zakończenie mistrzostw

W zakończonych dziś w południowokoreańskim Cheongju mistrzostwach świata w strzelectwie sportowym biało-czerwoni nie zdołali wywalczyć medalu. Najwyżej z Polaków, na ósmej pozycji, w czwartkowej konkurencji pistoletu standard (P5) uplasował się Szymon Sowiński. Ozdobą finału był nowy rekord świata juniorów ustanowiony przez Kacpra Pierzyńskiego, który w końcowej klasyfikacji tych zawodów uplasował się tuż za Sowińskim.

W trakcie ośmiu dni sportowej rywalizacji na doskonale przystosowanej dla osób z niepełnosprawnością strzelnicy zaprezentowało się około 220 zawodników z 46 krajów. Organizatorzy przygotowali dla najlepszych czternaście kompletów medali w konkurencjach indywidualnych, pięć w pistolecie (P1-P5) oraz dziewięć w karabinku (R1-R9). Prowadzona była również klasyfikacja drużynowa.

W szóstych mistrzostwach świata w strzelectwie sportowym (pierwsza taka impreza odbyła się 1994 roku w Linzu) wystartowało pięciu biało-czerwonych. To medaliści i finaliści kwietniowych zawodów Grand Prix, których gospodarzem był Szczecin. Prawo startu w mistrzostwach, będących pierwszą z okazji na zdobycie przepustek na igrzyska paraolimpijskie w Tokio, wywalczyli doświadczeni na międzynarodowej arenie Waldemar Andruszkiewicz (Start Szczecin), Sławomir Okoniewski (Start Szczecin), Filip Rodzik (Skorpion Polkowice) oraz Szymon Sowiński (Start Zielona Góra), a także najmłodszy w polskiej reprezentacji Kacper Pierzyński (Start Gorzów Wielkopolski). Żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się niestety stanąć na podium.

Biało-czerwoni, którzy zaprezentowali się łącznie w sześciu konkurencjach, czterech pistoletowych oraz dwóch w karabinku, najlepiej zaprezentowali się we wczorajszych zmaganiach pistoletu standard (P5). Na ósmym miejscu w gronie 21 startujących uplasował się Szymon Sowiński. Pozycję niżej z jednym „oczkiem” mniej na koncie sklasyfikowany został debiutujący w mistrzostwach Kacper Pierzyński. Wynikiem, jaki wczoraj uzyskał w tej konkurencji – 346 pkt., poprawił należący do niego od Grand Prix w Szczecinie rekord świata juniorów. Czołową dziesiątkę zamknął Filip RodzikSławomir Okoniewski z kolei był dwudziesty.

W pozostałych konkurencjach Polacy nie zdołali zbliżyć się do pierwszej dziesiątki. W strzelaniu z pistoletu sportowego P3 Szymon Sowiński i Filip Rodzik po pierwszej części, w której kluczową rolę odgrywała precyzja, ocierali się o czołową ósemkę. Ich szanse na dobry wynik pogrzebała druga odsłona rywalizacji, w której punktacji podlegała szybkość. Sowiński ostatecznie musiał zadowolić się 18. miejscem, Rodzik natomiast na 31 zawodników był 26.

W eliminacjach pistoletu dowolnego P4 Sowiński i Rodzik sklasyfikowani zostali odpowiednio na 19. i 20. pozycji, Okoniewski zaś w 43-osobowej stawce uplasował się na 23. miejscu. W pistolecie pneumatycznym P1 z kolei ponownie najlepiej z Polaków wypadł Sowiński, ostatecznie dwudziesty pierwszy wśród 47 startujących. Trzecią dziesiatkę zamknął Rodzik, czwartą – Kacper Pierzyński, najsłabiej zaprezentował się Okoniewski (45. miejsce).

Waldemar Andruszkiewicz, który był jedynym naszym przedstawicielem w karabinku, w konkurencji R6 był 38. na 41 startujących. W R3 natomiast wśród 47 startujących uplasował się 43. miejscu.

Medaliści mistrzostwa świata oraz miejsca Polaków w poszczególnych konkurencjach. Opracowanie własne

———

Fot.: START Zielona Góra.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL