Narciarstwo alpejskie: Osiem medali Polaków na Pucharze Europy w Jasnej

Osiem medali wywalczyli reprezentanci Polski podczas Pucharu Europy w słowackiej Jasnej rozgrywanego w dniach 28-31 stycznia. Igor Sikorski w kategorii siedząc podczas ostatnich dwóch dni zmagań odniósł zwycięstwo oraz sięgnął po srebro w slalomie. Dodatkowe dwa brązowe medale w czwartek i piątek zdobyli Zuzanna Karpiel i Andrzej Szczęsny startujący w pozycji stojąc.

Pięciu zawodników oglądaliśmy w slalomie w kategorii siedząc. Igor Sikorski, który w swoim dorobku ma trofea z igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata, w pierwszym przejeździe uzyskał czwarty wynik, 23-letni Kamil Kaczmarek niestety nie ukończył rywalizacji. W drugim przejeździe Sikorski był bezkonkurencyjny z czasem 50,91s. Świetna dyspozycja pozwoliła mu na zwycięstwo z wynikiem1:49.75 min. Za nim sklasyfikowano Hiszpana Oscara Antonio Espallargasa Juareza (1:50.96 min) oraz Słoweńca Jerneja Slivnika (1:51.4 min).

Trzecią lokatę w slalomie w kategorii stojąc zajął Andrzej Szczęsny. 37-latek po pierwszym zjeździe był drugi, przegrywając jedynie z Hilmarek Orvarssonem z Islandii. Trzeciego Włocha Davide Bendottiego pokonał o trzy setne sekundy. W drugim przejeździe Polak uzyskał trzeci czas i z łącznym wynikiem 1:59.28 min został sklasyfikowany na najniższym stopniu podium. Złoto Pucharu Europy wywalczył Orvarsson (1:46.42 min), przed Bendottim (1:50.6 min). Startowało ośmiu zawodników, z których rywalizację ukończyło sześciu. Niestety tej sztuki nie dokonał drugi z Polaków 19-letni Jan Woźniak.  W slalomie w kategorii stojąc wystartowały cztery panie. Zuzanna Karpiel podzieliła los Woźniaka i nie ukończyła pierwszego przejazdu. Triumfowała Chorwatka Lucija Smetisko (2:08.32 min), przed Hiszpanką Ursulą Pueyo Marimon (2:22.08 min) i Słowaczką Natalią Mintałową (2:3.63 min).

W piątek również narciarze mierzyli się w slalomie. Igor Sikorski tym razem finiszował na drugiej lokacie (1:49.50 min). Złoto z Czechem Pavlem Bambouskiem przegrał o 0,21s. Podium uzupełnił Hiszpan Espallargas (1:51.80 min). Zmagań nie udało się ukończyć Kamilowi Kaczmarkowi. Również na podium uplasowała się Zuzanna Karpiel. 19-latka uzyskała czas 2:27.35 min, pokonując czwartą Słowaczkę Mintałową o 0,31s. Wygrała Smetisko (2:08.95 min) przed Pueyo Marimon (2:2.01 min).  Poza podium uplasował się Andrzej Szczęsny. Polak zakończył zmagania z czasem gorszym o 6,13s od Islandczyka Orvarssona. Drugi był Martin France (+1,08s), a trzeci Davide Bendotti (+1,12s).  Jan Woźniak niestety nie został sklasyfikowany.

Polacy w Pucharze Europy uzyskali osiem medali: Igor Sikorski zdobył dwa złote (slalom gigant i slalom) oraz jeden srebrny (slalom), Andrzej Szczęsny trzykrotnie był trzeci (dwa razy slalom gigant i raz slalom), a Zuzanna Karpiel po brąz sięgała dwukrotnie (slalom gigant, slalom).