Fot. Natalia Bos

Nie żyje Adam Brzozowski, reprezentant Polski w kolarstwie tandemowym

Polski sport paraolimpijski poniósł olbrzymią stratę. W wieku 42 lat zmarł Adam Brzozowski, reprezentant Polski w kolarstwie tandemowym, multimedalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym.

Adam Brzozowski przez wiele sezonów należał do ścisłej czołówki kolarstwa szosowego i torowego. Wielokrotnie zdobywał medale w imprezach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Tuż przed pandemią, w 2020 roku, na welodromie w Milton wywalczył wspólnie z Kamilem Kuczyńskim brąz mistrzostw świata w sprincie tandemów, powtarzając tym samym wynik z 2019 roku z Apeldoornu, gdzie w tej samej konkurencji obaj uplasowali się na trzecim stopniu podium. Ponadto wraz z Angeliką Biedrzycką i Edytą Jasińską sięgnęli wówczas po tytuły wicemistrzowskie w sprincie drużyn mieszanych.

Brzozowski miał marzenie, aby wystartować w igrzyskach paraolimpijskich. I kiedy wydawało się, że wyjazd do Tokio jest na wyciągnięcie ręki, życie napisało dla niego zupełnie inny scenariusz i zamiast walki z przeciwnikami na torze zmuszony był stoczyć walkę ze śmiertelną chorobą.

Mam za sobą setki wyścigów. Tysiące razy przekraczałem swoje granice, walczyłem do utraty tchu, podnosiłem się po upadkach, ale jeszcze nigdy stawką nie było życie… Teraz, gdy stanąłem oko w oko ze śmiercią, wiem, że przede mną najtrudniejsza walka, którą muszę wygrać! – pisał w sierpniu w 2021 roku po postawieniu diagnozy. Kilka miesięcy wcześniej został ojcem. Malutki Kubuś wraz z żoną Ewą byli dla niego całym światem. Dodawali sił i otuchy, gdy polska służba zdrowia postawiła na nim krzyżyk, a jedynym ratunkiem było kosztowne zagraniczne leczenie.

42-letni sportowiec zmarł 8 lutego br. po wielomiesięcznej batalii z wyniszczającą organizm chorobą. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w poniedziałek 13 lutego o godz. 12:00 w kościele p.w. Ducha Świętego w Siedlcach. Po zakończonej mszy ciało zmarłego spocznie w grobie na terenie cmentarza Janowskiego.

————

Fot. Natalia Bos

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL