Fot. Marcin Banaszkiewicz

Nie żyje Arkadiusz Jabłoński, czterokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich w szermierce

W nocy z niedzieli na poniedziałek po długiej chorobie zmarł Arkadiusz Jabłoński, multimedalista mistrzostw Europy i świata oraz igrzysk paraolimpijskich w szermierce na wózkach. Miał 47 lat.

Arkadiusz Jabłoński w trakcie swojej kariery sportowej miał okazję reprezentować barwy Klubu Sportowego Niepełnosprawnych START Warszawa, a także działającego przy Akademii Wychowania Fizycznego Integracyjnego Klubu Sportowego IKS-AWF Warszawa, w których to pod czujnym okiem doświadczonej kadry trenerskiej miał sposobność zgłębiać tajniki szabli oraz szpady.

Arkadiusz Jabłoński był trzykrotnym uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich. Biało-czerwone barwy w najważniejszym sportowym świecie osób z niepełnosprawnością miał okazję reprezentować w Atlancie (1996), Sydney (2000) oraz Atenach (2004). Z medalami na szyi powracał do kraju z dwóch ostatnich z jego udziałem igrzysk.

W 1996 roku wraz z Robertem Wyśmierskim, Piotrem Czopem i Tomaszem Walisiewiczem w turnieju drużynowym szabli zdobył srebro. Cztery lata później w Sydney Jabłoński aż trzykrotnie odbierał na podium medale. Indywidualna rywalizacja w szabli przyniosła mu brąz. Drużynówka z kolei, w której wraz z nim stanęli do walki Czop, Wyśmierski oraz Stefan Makowski, przyniosła Polakom srebro. Taki sam kolor medalu biało-czerwoni wywalczyli w szpadzie, w której obok Jabłońskiego i Wyśmierskiego na planszy zaprezentowali się także Dariusz Pender i Radosław Stańczuk.

47-letni Jabłoński był wielokrotnym uczestnikiem szermierczych  mistrzostw świata i Europy, z których przywoził złote, srebrne oraz brązowe medale. Pod jego naciskami po igrzyskach paraolimpijskich w Atenach powołany został do życia program edukacyjny „AMS dla Integracji”. Pięć lat temu program ten przeistoczył się w „Fundację Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport”, której Jabłoński był prezesem.

————

Fot.: Marcin Banaszkiewicz.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL