Fot. archiwum Geoffa Smedleya

Nie żyje dr Geoff Smedley, ojciec chrzestny sportu wyczynowego osób z zespołem Downa

Bardzo ciężko to pisać, ale wczoraj rano odszedł Pan Dr Geoff Smedley, wielki przyjaciel niepełnosprawnych sportowców i ojciec chrzestny sportu wyczynowego osób z zespołem Downa.

Pan Smedley był współtwórcą  i wieloletnim Prezesem organizacji Sports Union for Athletes with Down Syndrome stanowiącej platformę do rywalizacji dla zawodników z zespołem Downa. W 2002 roku dzięki staraniom Pana Geoffa Smedleya w Wielkiej Brytanii odbyły się pierwsze mistrzostwa w pływaniu dla osób z zespołem Downa, które zapoczątkowały rozwój sportu wyczynowego osób z ZD na świecie. Od tamtego czasu organizacja SU-DS rozwijała się bardzo dynamicznie, poszerzając listę dyscyplin sportowych oraz liczbę członków. Dziś SU-DS zrzesza ponad 1200 sportowców reprezentujących 57 krajów z całego świata!

Powstanie i rozwój SU-DS nie byłby możliwy bez zaangażowania Pana Geoffa Smedleya.  Jako prezydent organizacji był obecny na każdych zawodach, niezależnie od terminu i miejsca, w jakich się odbywały. Pełniąc oficjalną funkcję, zawsze był gotów do rozmów, uścisków i wymiany zdań z każdym zawodnikiem, trenerem, opiekunem i rodzicem. W razie jakichkolwiek problemów zawsze miał gotowe rozwiązanie: KEEP GOING.

Pana Geoffa Smedleya poznaliśmy lepiej przed rokiem podczas Jego kilkudniowego pobytu w Warszawie, gdzie przyjechał na zaproszenie Fundacji SONI, by wystąpić na konferencji „Sport osób z zespołem Downa” oraz spotkać się z kilkoma ważnymi w Polsce instytucjami, w tym Ministerstwem Sportu i Turystyki i Polskim Komitetem Paraolimpijskim. Wówczas to dowiedzieliśmy się, że Pan Geoff Smedley przez ostatnie 60 lat był trenerem sportowym, specjalistą ds. rozwoju sportu i administratorem organizacji sportowej. Z wykształcenia magister edukacji specjalnej i doktor sportu adaptowanego. Przez 34 lata był nauczycielem i dyrektorem szkół dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Później współpracował z organizacjami sportowymi, w tym z Federacją INAS, której przez 8 lat był prezesem, oraz z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim.

Był autorem wielu książek, opracowań i wykładów na temat coachingu osób niepełnosprawnych. Uczestnikiem setek spotkań dotyczących sportu osób niepełnoprawnych. Inspiratorem, inicjatorem, nauczycielem, liderem, przyjacielem. Był ambasadorem. Nieustannie walczył o umiejscowienie sportowców z zespołem Downa w strukturach sportu wyczynowego.

W 2020 r. Pan Geoff Smedley wraz z całym środowiskiem zawodników z zespołem Downa miał uczestniczyć w II Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa (Trisome Games 2020).

Z powodu koronawirusa igrzyska odbędą się dopiero w październiku. Ale nie to jest najgorsze. Najciężej będzie nam z tym, że to wielkie sportowe święto po raz pierwszy odbędzie się bez Pana Geoffa Smedleya – spiritus movens ruchu sportu wyczynowego osób z zespołem Downa!

KEEP GOING, Drogi Geoffie! A my będziemy kontynuować Twoją pracę 🙂

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL