Niesłyszące piłkarki zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy w futsalu!

Kolejne wspaniałe osiągnięcie niesłyszących piłkarek! Biało-czerwone wywalczyły we włoskim Montesilvano brązowy medal mistrzostw Europy w futsalu. W meczu o trzecie miejsce nasze reprezentantki zwyciężyły 5:2 z drużyną z Niemiec.

Gospodarzem tegorocznych mistrzostw Europy niesłyszących w futsalu kobiet i mężczyzn była włoska miejscowość Montesilvano. W rozgrywanej już po raz szósty imprezie w dniach 13-22 października wystartowało dziesięć żeńskich oraz szesnaście męskich zespołów. Podopieczne trenera Aleksandra Opaczewskiego do rywalizacji przystąpiły jako obrończynie mistrzowskiego tytułu z 2018 roku z Tampere. Męska reprezentacja w silnie obsadzonej stawce uplasowała się wówczas na wysokim szóstym miejscu.

Biało-czerwone przydzielone zostały do grupy C, w której przyszło im zmierzyć się z Holenderkami oraz Angielkami. W pierwszym meczu nasze piłkarki zagrały przeciwko reprezentantkom Oranje, których bramkarka siedmiokrotnie wyciągała piłkę z siatki, natomiast jej koleżanki zdołały przeprowadzić zaledwie jedną akcję zwieńczoną golem. Sporo nerwów i emocji kosztowało Polki starcie bezpośrednio otwierające drogę do ćwierćfinału, w którym przegrywały z Anglią 0:2, by ostatecznie wyciągnąć wynik na 4:3.

Do ćwierćfinałowego spotkania z Irlandkami nasze panie przystąpiły w roli faworytek. Zgodnie z przewidywaniami przeciwniczki nie miały na boisku zbyt wiele do powiedzenia. Biało-czerwone rozbiły je 6:0 i zameldowały się w następnej rundzie. Po myśli Polek od pierwszych minut układał się półfinał z Hiszpankami, z którymi w drugiej połowie prowadziły już 4:1. I kiedy wydawać się mogło, że kolejny z rzędu finał europejskiego czempionatu jest na wyciągnięcie ręki, rywalki konsekwentnie zaczęły odrabiać straty. Ku rozpaczy naszego zespołu w zaledwie kilka minut piłkarkom z Półwyspu Iberyjskiego udało się zdobyć cztery bramki z rzędu, dzięki czemu to właśnie one mogły cieszyć się z awansu do finału.

Podrażnionej półfinałową porażką drużynie dowodzonej przez trenera Opaczewskiego pozostała zatem walka o brąz z Niemkami, z którymi cztery lata temu zagrały w tak szczęśliwie rozstrzygniętym finale mistrzostw kontynentu. Pomimo nie najlepszego początku w meczu o trzecie miejsce, Polki do samego końca zachowały zimną krew i swoimi umiejętnościami przytłoczyły rywalki zza Odry, którym od stanu 0:2 zdołały wpakować pięć efektownych bramek. Mistrzyniami Europy zostały Angielki, które w starciu o złoto pokonały 3:2 Hiszpanki.

Odległą trzynastą lokatę zajęli w tegorocznych mistrzostwach polscy piłkarze, którzy fazę grupową mistrzostw zakończyli z kompletem trzech porażek: 4:10 z Danią, 0:6 z Hiszpanią oraz 2:7 z Czechami. W rozgrywkach o miejsca w dolnej połowie tabeli zespół trenera Piotra Ożóga zmuszony był najpierw uznać wyższość reprezentantów Bośni i Hercegowiny 1:4, by na zakończenie turnieju zwyciężyć z Izraelem 6:1 oraz z Danią 4:3. Po złoto sięgnęli Hiszpanie, którzy w finale wygrali 5:4 z gospodarzami imprezy, Włochami. Brązowy medal przypadł z kolei Szwedom po triumfie 6:1 nad reprezentantami Czech.

Skład reprezentacji Polski kobiet: Wiktoria Aumiiller, Agnieszka Boćkowska, Oliwia Gała, Marta Kaczmarczyk, Lidia Maziarz, Ewa Liścioch, Paulina Prusinowska, Justyna Siwek, Paulina Suchorowska, trener: Aleksander Opaczewski.

Skład reprezentacji Polski mężczyzn: Sebastian Guz, Jakub Guz, Karol Wanot, Tomasz Orłoś, Damian Bieniak, Marcin Szymański,  Kamil Szymański, Adam Wojewoda, Krzysztof Łuczywek,  Mateusz Krajewski, trener: Piotr Ożóg.