Niesłyszący pływacy walczyli w Lublinie o medale mistrzostw Polski

W dniach 26-27 września na terenie basenu AQUA Lublin odbyły się mistrzostwa Polski juniorów (do lat 14) oraz seniorów w pływaniu niesłyszących. Największą wszechstronnością spośród złaknionych sportowych wrażeń niemal 50 zawodników wykazali się medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata z Sao Paulo, Julia Dragan wraz z Konradem Powroźnikiem. W indywidualnych startach oboje zgarnęli po pięć złotych krążków.

Środowisko pływackie okazało się jedną z grup, którą pandemia dotknęła najmocniej. Zamknięcie basenów na długie tygodnie wykluczyło ich całkowicie z możliwości realizacji planów treningowych. Pozostawieni sami sobie zawodnicy chwytali się najróżniejszych sposobów, aby nie zaprzepaścić lat ciężkiej, systematycznej pracy. Na porządku dziennym były treningi pływania „na sucho” czy w otwartych akwenach, a kto miał taką możliwość, decydował się na ćwiczenia w przydomowym basenie.

W tegorocznych krajowych mistrzostwach, które wyłoniły zwycięzców w grupach do lat 14. oraz rywalizacji open, wystartowało blisko 50 zawodników trenujących na co dzień w pływackich ośrodkach w Lublinie, Gliwicach, Wrocławiu, Poznaniu, a także Warszawie. Dla najszybszych na dystansach od 50 do 200 metrów przygotowano krążki w 24 indywidualnych oraz 6 sztafetowych konkurencjach. Co warte podkreślenia, była to zarazem pierwsza impreza z udziałem niesłyszących pływaków po tak długiej przerwie.

W grupie zawodników do lat 14. rywalizacja na basenie przebiegała pod dyktando Klaudii Jarzewicz oraz Rafała Wójcika. 14-letnia pływaczka WKS IG Warszawa wygrała cztery indywidualne konkurencje, a uzyskane przez nią wyniki pozwoliły również cieszyć się z krążków w seniorskiej klasyfikacji. Będący w tym samym wieku zawodnik LKSG Spartana Lublin zgarnął z kolei tytuły w ośmiu konkurencjach, co kilkukrotnie pozwoliło mu stanąć na podium obok starszych i bardziej doświadczonych kolegów.

Wśród seniorów po pięć złotych trofeów wywalczyli w indywidualnych startach Julia Dragan (LKSG Spartan Lublin) oraz Konrad Powroźnik (WKSN Świt Wrocław), cztery konkurencje wygrała natomiast Julia Chmielewska (WKS IG Warszawa). Cała trójka to medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata z Sao Paulo. gdzie polska reprezentacja 13-krotnie meldowała się na podium i zajęła czwartą lokatę w końcowej klasyfikacji imprezy. Kolejny cel biało-czerwonych to przyszłoroczne letnie igrzyska Głuchych w brazylijskim Caxias de Sul, gdzie apetyty na sukces z pewnością będą ogromne.

Klasyfikację mistrzostw wygrała ekipa gospodarzy, gromadząc na swoim koncie aż 64 krążki: 25 złotych, 22 srebrne oraz 17 brązowych. Drugą lokatę z dorobkiem 13 złotych, 7 srebrnych i 12 brązowych zajęli pływacy WKS IG Warszawa. Najlepszą trójkę uzupełnili zawodnicy WKSN Świtu Wrocław (8-13-4).

Wyniki mistrzostw Polski

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL