Niesłyszący pływacy wywalczyli na mistrzostwach świata 17 medali!

W dniach 15-20 listopada br. na pływalni „Olimpijczyk” w Gliwicach odbywały się mistrzostwa świata w pływaniu niesłyszących na krótkim basenie. Polska reprezentacja, która do zawodów przystąpiła w szesnastoosobowym składzie, przywiozła z imprezy siedemnaście krążków.

Historyczna pierwsza edycja pływackich zmagań na 25-metrowym basenie przyciągnęła zawodników z 23 krajów. W składzie biało-czerwonej reprezentacji znalazło się szesnaścioro pływaków: Amelia Bęben, Nina Bęben, Julia Dragan, Dawid Dragan, Igor Stempurski, Rafał Wójcik (wszyscy Spartan Lublin), Julia Chmielewska, Laura Jarzewicz, Wiktor Wojciechowski (wszyscy IG Warszawa), Klaudia Jarzewicz (MKSN Mazowsze Warszawa), Weronika Nowicka, Kacper Nowicki, Konrad Powroźnik (wszyscy Świt Wrocław), Jakub Kramarczyk, Artur Pióro oraz Juliusz Sawka (wszyscy MIG Gliwice).

Mistrzowska rywalizacja na obiekcie „Olimpijczyk” przebiegała pod dyktando Rosjan, których triumfem zakończyło się aż 36 (!) spośród 46 rozegranych konkurencji. Reprezentanci Sbornej na podium globalnego czempionatu gościli łącznie 65-krotnie, sięgając poza tym po 17 srebrnych oraz 12 brązowych krążków. Na drugim miejscu z dorobkiem 16 medali sklasyfikowani zostali Białorusini (3-4-9), a trzecia lokata przypadła Ukraińcom (2-15-11), którzy – podobnie jak Łotysze (2-2-1) oraz Niemcy (2-1-4), zgromadzili na swoim koncie po dwa mistrzowskie tytuły. Biało-czerwoni ostatecznie zakończyli swoje występy z dorobkiem siedemnastu krążków: jednym złotym, siedmioma srebrnymi i dziewięcioma brązowymi.

Najbardziej utytułowanym pływakiem i liderem polskiej ekipy okazał się Konrad Powroźnik, który swoją medalową kolekcję powiększył o siedem trofeów. Powroźnik zdominował rywalizację w swojej koronnej specjalności 200 metrów delfinem, a ponadto indywidualnie był drugi na 100, 200 i 400 metrów stylem zmiennym oraz trzeci na setkę delfinem. Jednocześnie stanowił także mocne ogniwo w wyścigach sztafetowych, w których dwukrotnie sięgnął po brąz. W finale sztafet 4×200 metrów kraulem połączył siły z Rafałem Wójcikiem, Jakubem Kramarczykiem oraz Igorem Stempurskim, natomiast w zmaganiach 4×100 metrów w stylu zmiennym mógł liczyć na wsparcie Stempurskiego, Juliusza Sawki i Kacpra Nowickiego.

Dwukrotną wicemistrzynią świata, na 50 i 200 metrów klasykiem, została Julia Chmielewska, która w tym samym stylu zgarnęła również brąz na setkę. Cztery świetne indywidualne występy ma za sobą z kolei Julia Dragan, która zdobyła srebro na dystansie 400 metrów stylem zmiennym oraz była trzecia na 200, 400 i 800 metrów techniką dowolną. Po srebro na 1500 metrów kraulem popłynął Rafał Wójcik, a na trzeciej lokacie w finale 200 metrów grzbietem finiszował Juliusz Sawka. Dorobek Polaków domyka brąz wywalczony przez Weronikę Nowicką, Klaudię Jarzewicz, Julię Dragan oraz Julię Chmielewską w medalowym wyścigu na 4×200 metrów kraulem.

————

Fot. Fanpage Julii Chmielewskiej

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL